• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Friedrich Ernst Krukenberg

  Przeczytaj także...
  Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.Rak żołądka (łac. carcinoma ventriculi, ang. gastric cancer, stomach cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka.
  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.
  Tytułowa strona pracy Krukenberga, będącej pierwszym w literaturze medycznej opisem przypadku przerzutowego raka jajnika

  Friedrich Ernst Krukenberg (ur. 1 kwietnia 1871 w Halle, zm. 20 lutego 1946 tamże) – niemiecki lekarz okulista, znany z opisu przerzutowego raka jajnika, tzw. guza Krukenberga.

  Rak jajnika – nowotwór złośliwy kobiet występujący głównie w okresie około- i pomenopauzalnym. Wywodzi się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik. Często daje objawy dopiero w późnych stadiach.Guz Krukenberga (łac. tumor Krukenbergi) – guz jajnika, będący przerzutem ze zmiany pierwotnej, którą jest głównie sygnetowaty rak żołądka, rak jelita grubego oraz inne raki przewodu pokarmowego. Około 3/4 tych raków pochodzi z ogniska pierwotnego w żołądku, które może być mikroskopijnej wielkości i pozostaje niewykryte nawet po owarektomii z powodu przerzutów. Rokowanie w guzie Krukenberga jest złe.

  Był synem prawnika i najmłodszym z siódemki rodzeństwa. Rodzina Krukenbergów wydała wielu innych lekarzy: dwóch braci Josepha, Georg Heinrich Peter Krukenberg (1855–1899) i Hermann Krukenberg (1863–1935) również zasłużyło się dla medycyny. Hermann był chirurgiem ortopedą, twórcą tzw. metody i ręki Krukenberga (rodzaj protezy), Georg był ginekologiem i pracował w Bonn. Prapradziadkiem braci Krukenbergów był Johann Christian Reil (1759–1813).

  Johann Christian Reil (ur. 20 lutego 1759 w Rhaude, zm. 22 listopada 1813 w Halle) – niemiecki lekarz, fizjolog, anatom i psychiatra. Jako pierwszy użył słowa "Psychiatrie" w 1808 roku.Hermann Krukenberg (ur. 21 czerwca 1863 w Calbe (Saale), zm. 3 października 1935 w Wernigerode) – niemiecki chirurg. Jego bratem był patolog Friedrich Ernst Krukenberg (1871-1946). W 1917 roku opisał technikę operacyjną zaopatrywania kikutów amputowanych kończyn, znaną dziś jako "procedura Krukenberga".

  Naukę rozpoczął w rodzinnym Halle, następnie przeniósł się do Marburga gdzie uczył się u Theodora Axenfelda. Przez pewien czas pracował w Marburgu u Felixa Jacoba Marchanda, kierującego tamtejszą katedrą patologii. Marchand w 1879 roku opisał przypadek raka jajnika, a Krukenberg dostał sześć innych przypadków do opisania, co stanowiło podstawę jego doktoratu. Po zakończeniu studiów uzyskał specjalizację z okulistyki. Głównego odkrycia dokonał jednak na polu patologii, opisując w 1896 roku fibrosarcoma ovarii mucocellulare carcinomatodes, czyli przerzut do jajnika z raka żołądka, zwany do dziś guzem Krukenberga. Krukenberg wrócił wkrótce do rodzinnego Halle, gdzie prowadził prywatną praktykę; zmarł w 1946 roku w wieku 75 lat.

  Karl Theodor Paul Polykarpus Axenfeld (ur. 24 czerwca 1867 w Smyrnie, zm. 29 lipca 1930 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki lekarz oftalmolog. Opisał zespół, znany dziś jako zespół Axenfelda-Riegera.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Przypisy

  1. Krukenberg FE. Ueber das Fibrosarcoma ovarii mucocellulare (carcinomatodes). „Archiv für Gynäkologie”. 50, s. 287–321, 1896. DOI: 10.1007/BF01700650. 

  Linki zewnętrzne[]

 • Friderich Ernst Krukenberg w bazie Who Named It (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Przerzut nowotworowy lub metastaza (łac. metastases, gr. μετάσταση = zmiana miejsca) - guz wtórny nowotworu złośliwego powstały z komórek pochodzących z guza pierwotnego.Okulistyka (łac. oculus – oko), oftalmologia (gr. ophthalmos – oko) – dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu. Okulistyka uczyniła znaczne postępy w ostatnich dwudziestu latach. Spektakularnym postępem jest zupełna zmiana w wielu technikach operacyjnych. Operacje zaćmy wykonywane są obecnie u setek tysięcy ludzi w warunkach ambulatoryjnych, a jeszcze tak niedawno były wykonywane poprzez duże rozcięcie gałki ocznej. Wymagało to warunków szpitalnych i kilkudniowego unieruchomienia pacjenta. Szczególną rolę we współczesnej okulistyce odgrywają lasery.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Marburg (do 1977 Marburg an der Lahn) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, siedziba powiatu Marburg-Biedenkopf, leży nad rzeką Lahn. Liczy 80 609 mieszkańców (30 czerwca 2012), a jego powierzchnia wynosi 124,5 km². Najbliżej położone duże miasta to Frankfurt nad Menem (ok. 100 km na południe), Kassel (ok. 90 km na północny wschód) i Kolonia (ok. 150 km na zachód).

  Reklama