• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fremont - Nebraska

  Przeczytaj także...
  Platte (ang. Platte River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nebraska, jeden z najważniejszych dopływów Missouri. Jej długość wynosi 499 km, a 1493 km licząc od źródeł Platte Północnej.Szlak mormoński albo Szlak pionierów mormońskich – droga długości ponad 2000 km, którą mormoni, czyli wyznawcy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (LDS) podróżowali na zachód w latach 1846–1857. Dzisiaj szlak ten uznawany jest za narodowy pomnik historyczny.
  Pierwsza Kolej Transkontynentalna w Ameryce Północnej (ang. First Transcontinental Railroad) – to wybudowana w latach 60. XIX wieku linia kolejowa łącząca sieć kolejową we wschodnich Stanach Zjednoczonych z Kalifornią i wybrzeżem Oceanu Spokojnego. Ukończona 10 maja 1869 roku linia pozwoliła na zastąpienie karawan osadników nowocześniejszym środkiem transportu i przyczyniła się do gwałtownego wzrostu liczby ludności na zachodzie Stanów Zjednoczonych i szybkiego rozwoju amerykańskiej gospodarki.

  Fremont – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Dodge, we wschodniej części stanu Nebraska, w Stanach Zjednoczonych, położone na północnym brzegu rzeki Platte. W 2013 roku miasto liczyło 26 340 mieszkańców.

  Początkowo obszar ten zamieszkany był przez indiańskie plemiona Pawnee, Oto i Omahów. Miejscowość założona została w 1856 roku na szlaku mormońskim przez osadników z Illinois. Oficjalne założenie nastąpiło w 1859 roku. W 1866 roku do Fremont dotarła Pierwsza Kolej Transkontynentalna.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Omaha, Omahowie – Indianie północnoamerykańscy, używający języka z rodziny siouańskich, zaliczani do grupy Siuksów Południowych. Żyją w rezerwacie Omahów w północno-wschodniej Nebrasce i zachodnim Iowa. Według spisu ludności z roku 2000, ich populacja wynosi około 5 200 osób.

  Lokalna gospodarka w znacznej mierze opiera się na rolnictwie (uprawa kukurydzy i soi, hodowla bydła i świń), rozwinął się tutaj także przemysł lekki. W mieście swoją siedzibę ma uczelnia Midland University (zał. 2010, początki sięgają 1883 roku).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fremont (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2015-01-13].
  2. Fremont (city), Nebraska (ang.). QuickFacts from the US Census Bureau. [dostęp 2015-01-13].
  3. About Midland (ang.). Midland University. [dostęp 2015-01-13].
  Oto (ang. Otoe) – Indianie Ameryki Północnej mówiący językiem chiwere z rodziny siouańskiej. Zamieszkiwali oni pierwotnie dolinę dolnego biegu rzeki Nemaha, dokąd przybyli z okolic Wielkich Jezior. Przystosowali się do konnego, pół-koczowniczego trybu życia obszaru Prerii, prowadząc polowania na bizony, które odgrywały centralną rolę w ich diecie, jak i kulturze.Hrabstwo Dodge (ang. Dodge County) – hrabstwo w stanie Nebraska w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 543 mil (1 406,37 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 36 691 mieszkańców. Hrabstwo powstało w 1855 roku i nosi imię Augustusa Dodgego - senatora ze stanu Iowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Paunisi (Paneassa, Pari, Pariki, ang. Pawnee) — Indianie Ameryki Północnej, zamieszkujący niegdyś tereny obecnego stanu Nebraska, a współcześnie - Oklahomę i inne stany USA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.855 sek.