• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Freising

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Innichen (wł. San Candido) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano.
  RPWL to niemiecka grupa muzyczna pochodząca z Fryzyngi w Bawarii. Ich muzykę można zakwalifikować jako rock progresywny z elementami artrocka.

  Freising (pol. hist. Fryzynga; łac. Frisinga; hist. Frigisinga, Freisingen, Freysing) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Freising. Leży ok. 33 km na północ od Monachium, nad rzeką Izarą. Miasto zamieszkuje 45 368 osób (31 grudnia 2011).

  Powiat Freising (niem. Landkreis Freising) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Z tego miasta pochodzi niemiecki zespół rockowy – RPWL.

  Częściowo na terenie Freisinga znajduje się port lotniczy Monachium.

  Zabytki[]

 • Katedra pw. św. Marii i św. Korbiniana (St. Maria u. St. Korbinian), konkatedra arcybiskupstwa Monachium i Freising, w kryptach znajduje się ciało św. Korbiniana
 • Kościół pw. św. Jerzego (St. Georg), pochodzący z 1250, przebudowany w stylu późnogotyckim w 1440. W latach 1679-89 Antonio Riva zaprojektował i dobudował do głównej bryły 84-metrową barokową wieżę dzwonną.
 • Bawarski Państwowy Browar Weihenstephan (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan), najstarszy browar świata, pochodzący z 1040.
 • Ratusz z 1904
 • muzeum Dombergmuseum, największe muzeum kościelne w Niemczech, znajdują się tutaj prace bawarskich artystów oraz dwa obrazy Rubensa (Wniebowzięcie NMP i Pokłon pasterzy)
 • Katedra we Freising

  Demografia[]

  Dane o ludności z dnia 31 grudnia 2008:

  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Maria Wörth (słoweń. Otok) – gmina w Austrii, w kraju związkowym Karyntia, w powiecie Klagenfurt-Land. Liczy 1528 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Polityka[]

  Nadburmistrzem jest Tobias Eschenbacher, rada miasta składa się z osób.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Arpajon, Francja od 1991
 • Włochy Innichen, Włochy od 1969
 • Austria Maria Wörth, Austria od 1978
 • Austria Obervellach, Austria od 1963
 • Słowenia Škofja Loka, Słowenia od 2004
 • Austria Waidhofen an der Ybbs, Austria od 1986
 • Przypisy

  Region Monachium (niem. Planungsregion München) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Monachium.Waidhofen an der Ybbs – miasto statutarne w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria. Liczy 11,34 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Monachium – międzynarodowe lotnisko im. Franza Josefa Straußa. Jest to drugi pod względem wielkości port lotniczy Niemiec, po Frankfurcie. Położony jest 28 km na północny wschód od Monachium. W 2007 obsłużył 33,96 mln pasażerów i jest na 30. miejscu listy największych pod względem ruchu pasażerskiego portów lotniczych na świecie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Peter Paul Rubens (ur. 28 czerwca 1577 w Siegen w Westfalii, zm. 30 maja 1640 w Antwerpii) – malarz flamandzki, jeden z najwybitniejszych artystów epoki baroku.
  Święty Korbinian (ur. ok. 680 r. w Châtres, zm. 8 września między 720-730 we Fryzyndze) – biskup, święty Kościoła katolickiego.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Powiat (w Polsce) – jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 1998 r. Nr 91, poz. 578).
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.