Fregaty typu Bronstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fregaty typu Bronsteinamerykańskie fregaty przeznaczone do działań ZOP, najstarszy typ jednostek w klasyfikacji DE lat sześćdziesiątych XX wieku, jednocześnie ostatni wycofany ze służby w US Navy typ klasyfikacji DE, określany jako pre-Knox.

To lista fregat służącej United States Navy, posortowana według typu i numeru kadłuba. Wymieniono wszystkie okręty noszące oznaczenie FF lub FFG. Do 1975 roku okręty teraz klasyfikowane jako FF lub FFG były klasyfikowane jako DE lub DEG (ang. destroyer escort). Fregaty typu FFG-7 są powoli wycofywane z aktywnej służby w Marynarce, zastępują je okręty typu Littoral.United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

Okręty te uważane były za zbyt małe i zbyt wolne do oceanicznej służby jako jednostki zwalczania okrętów podwodnych, toteż wybudowano jedynie dwie jednostki tego typu "Bronstein" oraz "McCloy". Obydwa okręty zbudowane zostały w stoczni Avondale Shipyard, odpowiednio: położenie stępki: 16 maja 1961 oraz 15 września 1961, wodowanie: 31 marca 1962 i 9 czerwca 1962, przyjęcie do służby: 16 czerwca 1963 oraz 21 października 1963, wycofanie ze służby: 13 grudnia 1990 i 14 grudnia 1990.

Reforma klasyfikacji okrętów w roku 1975 – przeprowadzona w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, polegająca na przekwalifikowaniu okrętów poprzez zmianę terminologii i oznaczeń dla lotniskowców, krążowników, niszczycieli i fregat.Fregata – klasa okrętów średniej lub dużej wielkości. Nazwa klasy istnieje co najmniej od XVI wieku do chwili obecnej, lecz przeznaczenie i charakterystyki fregat zmieniały się znacznie na przestrzeni epok. Nie należy jej mylić z fregatą w znaczeniu typu ożaglowania.

W 1993 roku oba okręty zostały sprzedane marynarce wojennej Meksyku i służą jako ARM „Hermenegildo Galeana” (F202) i ARM „Nicolás Bravo” (F201).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Eric Grove: NATO Major Warships-USA and Canada (Tri-Service Pocketbook). Howell Press, s. 89. ISBN 1-85488-020-9.
  • Reklama