• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fregaty rakietowe typu Kortenaer  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Fregaty rakietowe typu Jacob van Heemskerck – seria dwóch holenderskich fregat rakietowych zbudowanych dla Holenderskiej Marynarki Wojennej. Okręty są przeciwlotniczą odmianą fregat typu Kortenaer. Oba okręty po zakończeniu służby w holenderskiej marynarce zostały sprzedane do Chile.Okręt nawodny - termin określający ogół klas okrętów wojennych, nie mogących się całkowicie zanurzyć pod powierzchnię wody. Obejmuje wszystkie klasy okrętów poza okrętami podwodnymi.

  Fregaty rakietowe typu Kortenaerholenderskie fregaty rakietowe, w służbie od 1978, przystosowane do zwalczania celów podwodnych, nawodnych i powietrznych. W latach 1978–1982 zbudowano 12 okrętów tego typu: 10 jednostek weszło w skład holenderskiej marynarki wojennej, 2 trafiły do greckiej marynarki wojennej.

  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na początku lat 70. XX wieku w Holandii rozpoczęły się prace nad nowymi uniwersalnymi fregatami rakietowymi, które miały zastąpić w służbie niszczyciele typów Holland i Friesland. Zamówienie na pierwsze 8 okrętów typu zostało złożone w 1974. W 1976 złożono zamówienie na kolejne 4. Planowano zbudować dodatkową jednostkę, która mogłaby pełnić funkcję okrętu flagowego zespołu eskortowego NATO, jednak ostatecznie do realizacji tego planu nie doszło.

  Nowa Technika Wojskowa to ukazujący się od 1991 pierwszy w Polsce niezależny (od MON) miesięcznik o tematyce ogólnowojskowej, wydawany przez wydawnictwo Magnum-X. Początkowo od maja 1991 ukazywał się pod tytułem "Technika Wojskowa", od lipca 1992, w związku ze zmianą wydawcy, miesięcznik zmienił tytuł na obecny "Nowa Technika Wojskowa".Niszczyciele typu Friesland (typu 47B) - seria 8 holenderskich niszczycieli klasycznych, zbudowanych w latach 50. XX wieku. W marynarce holenderskiej służyły w latach 1956-1982, a następnie 7 z nich służyło w marynarce Peru w latach 1980-1991.

  Przy projektowaniu okrętów, w celu obniżenia kosztów, wykorzystano rozwiązania wypracowane w ramach unifikacji uzbrojenia NATO. Z tego powodu pod względem konstrukcyjnym do fregat typu Kortenaer podobne są opracowane nieco później niemieckie fregaty rakietowe typu 122. Typy te różnią się między sobą jedynie zastosowanym napędem, uzbrojeniem i wyposażeniem elektronicznym.

  Jacht – jednostka pływająca o napędzie żaglowym lub motorowym, w zależności od konstrukcji i wyposażenia służąca najczęściej do celów turystycznych. Jachty budowane i wykorzystywane są także do rekreacji, uprawiania sportu, do celów szkoleniowych lub reprezentacyjnych.Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.

  Stępkę pod budowę pierwszego okrętu serii, "Kortenaer" (F 807), położono 8 kwietnia 1975. Wodowanie nastąpiło 18 grudnia 1976, wejście do służby 26 października 1978. 15 września 1980 podpisano umowę o sprzedaży jednej z budowanych fregat Grecji. Przekazanie okrętu nastąpiło 16 listopada 1981. Zgodnie z warunkami umowy drugi z budowanych okrętów Grecy przejęli w październiku 1982. Fregaty dla Grecji otrzymały powiększony hangar dla śmigłowców, a także inny zestaw uzbrojenia. W miejsce okrętów sprzedanych marynarce greckiej, flota holenderska otrzymała dwie fregaty typu Jacob van Heemskerck, będące przeciwlotniczą odmianą typu Kortenaer.

  Niszczyciel (zwany wcześniej kontrtorpedowcem) – szybki, wielozadaniowy okręt średniej wielkości, przeznaczony do takich zadań, jak ochrona własnych jednostek, zwalczanie lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.Zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP, ang. ASW – Anti-Submarine Warfare) – dział morskiej sztuki wojennej, który stawia sobie za cel wykrywanie i niszczenie (uszkodzenie) wrogich okrętów podwodnych przy pomocy własnych okrętów nawodnych i podwodnych, min przeciw podwodnych oraz samolotów i helikopterów.

  Do 2003 wszystkie holenderskie okręty zostały wycofane ze służby, a następnie sprzedane Grecji (9 fregat) i Zjednoczonym Emiratom Arabskim (2 fregaty, obecnie przebudowywane na luksusowe jachty).W styczniu 2015 roku Marynarka wojenna Grecji zakończyła modernizację 3 z 9 fregat typu Elli polegała ona na przystosowaniu do operowania z nich śmigłowców morskich S-70B Aegean Hawk.

  Niszczyciele typu Holland (typu 47A) - seria holenderskich niszczycieli klasycznych, zbudowanych w latach 50. XX wieku w ilości 4 jednostek. Służyły w marynarce holenderskiej w latach 1954-1979, a jeden z nich służył następnie od 1978 pod banderą Peru.Fregata rakietowa – klasa średniej wielkości współczesnych okrętów, o uzbrojeniu w skład którego wchodzą wyrzutnie rakietowe. Fregaty rakietowe, nazywane też po prostu fregatami, stanowią obecnie jedną z najliczniejszych i podstawowych klas okrętów.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.