Fregaty rakietowe typu ANZAC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fregaty rakietowe typu ANZACfregaty rakietowe zbudowane w wyniku współpracy Australii i Nowej Zelandii, które powstały w oparciu o zmodernizowany niemiecki projekt fregat typu MEKO 200. Od 1996 do służby weszło 10 okrętów, z czego 8 do marynarki australijskiej (Royal Australian Navy) i 2 dla nowozelandzkiej (Royal New Zealand Navy). Nazwa głównego okrętu i całego typu pochodzi od australijsko-nowozelandzkiego korpusu ANZAC walczącego podczas I wojny światowej.

Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) - pierwotnie armia złożona z Australijczyków i Nowozelandczyków. Walczyła w czasie I wojny światowej pod Gallipoli, na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim.

Historia[ | edytuj kod]

W połowie lat 80. marynarki wojenne Australii i Nowej Zelandii rozpoczęły prace nad następcą dla używanych do tej pory starszych okrętów typu Perth i Leander. Prace prowadzono na podstawie projektu uniwersalnych fregat rakietowych typu MEKO 200 opracowanych przez hamburską stocznię Blohm & Voss.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.RIM-116 RAM, SeaRAM (ang. Rolling Airframe Missile - pocisk rakietowy z wirującym kadłubem) – to rakietowy system bliskiego zasięgu przeznaczony do zwalczania pocisków przeciwokrętowych i samolotów. Został opracowany na początku lat 80 XX w. przez amerykańską firmę General Dynamics i niemiecką RAM GmbH. Obecnie produkowany przez Raytheon.
HMAS "Anzac"

W 1989 podpisano kontrakt na budowę 10 okrętów: 8 dla Australii i 2 dla Nowej Zelandii. Nowa Zelandia początkowo planowała zakup 4 jednostek, jednak z powodu kryzysu politycznego związanego z paktem ANZUS zrezygnowała z dwóch.

Okręty budowano w technologii modułowej, która zakładała budowę okrętów z wcześniej przygotowanych bloków. Finalny montaż odbywał się w zakładach firmy Tenix Defence System w Williamstown w stanie Wiktoria. Budowa pierwszego okrętu typu HMAS "Anzac" rozpoczęła się 16 września 1994. Wodowanie miało miejsce 16 września 1994, wejście do służby 18 maja 1996.

ANZUS – Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku (ang. Pacific Security Treaty) – pakt polityczno-wojskowy powołany 1 września 1951 w San Francisco, nazywany często ANZUS od pierwszych liter nazw państw-sygnatariuszy Australii (Australia), Nowej Zelandii (New Zealand) i Stanów Zjednoczonych (United States).Fregaty typu Leander - brytyjskie fregaty, które zaczęły wchodzić w skład Royal Navy od 1963. Łącznie zbudowano 26 jednostek w trzech wersjach produkcyjnych. W ramach licencji okręty budowano w Australii (6 jako typ River), Holandii (6 jako typ Van Speijk) i Indiach (6 Nilgiri i 3 Godavari).

Ostatni okręt serii HMAS "Perth" wszedł do służby 26 sierpnia 2006.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
Fregata rakietowa – klasa średniej wielkości współczesnych okrętów, o uzbrojeniu w skład którego wchodzą wyrzutnie rakietowe. Fregaty rakietowe, nazywane też po prostu fregatami, stanowią obecnie jedną z najliczniejszych i podstawowych klas okrętów.
Williamstown, miejscowość w stanie Australia Południowa położona w rejonie Doliny Barossa około 51 km na północny wschód od Adelaide. Miejscowość została założona w 1857 pod nazwą Victoria Creek. W 2006 populacja miasta wynosiła 1432 osoby.
MEKO – rodzina uniwersalnych okrętów wojennych budowanych od początku lat 80. XX w. przez niemiecką stocznię Blohm und Voss AG, charakteryzujących się modułową budową , a w późniejszych wersjach także technologią stealth. Nazwa MEKO pochodzi odpołączenia słów "Mehrzweck-Kombination", czyli uniwersalne połączenie. Okręty lub licencję na ich budowę zakupiły dotychczas Niemcy i 11 innych państw. Polska od 2001 prowadziła prace nad korwetą projektu 621 (niedoszły ORP Ślązak), bazującej na projekcie MEKO A-100, ale z programu budowy okrętu wycofano się w 2012 roku, do tego czasu Stocznia Marynarki Wojennej zwodowała kadłub bez systemów bojowych. W zależności od wyporności okręty koncepcji MEKO są klasyfikowane jako korwety (1500-2000 ton) lub fregaty (powyżej 3000 ton). Wyjątkami są argentyńskie okręty typu Almirante Brown zbudowane jako niszczyciele oraz malezyjskie typu Kedah, które z braku uzbrojenia rakietowego sklasyfikowano jako okręty patrolowe.
Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.
Niszczyciele rakietowe typu Charles F. Adams – amerykańskie niszczyciele rakietowe, które zaczęły wchodzić do służby w roku 1960. Zbudowano 29 jednostek tego typu z czego 23 trafiły do US Navy, 3 do Niemiec i 3 do Australii. Były to pierwsze okręty na świecie zaprojektowane od początku jako niszczyciele rakietowe.

Reklama