• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Freerun

  Przeczytaj także...
  Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.Kaskader – osoba zawodowo wykonująca jako dubler w filmach lub przedstawieniach teatralnych niebezpieczne sceny takie jak: wypadki samochodowe, sceny walki, upadki z dużych wysokości, palenie, ewolucje konne itp.
  Mirror’s Edge – komputerowa, przygodowa gra akcji przedstawiona w perspektywie pierwszej osoby, opracowana przez studio Digital Illusions CE i wydana przez firmę Electronic Arts.

  Freerun, freerunning, 3run (ang. wolny bieg) – sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sébastiena Foucana, który odłączył freerun od parkouru.

  Freerun wywodzi się z parkouru, ale prostota i szybkość pokonywania przeszkód nie odgrywa w nim znaczącej roli. We freerun zmieniono znacząco technikę. Elementy, które pozwalały przedostać się biegnącemu przez przeszkodę jak najłatwiej i jak najszybciej, zostały zastąpione przez tricki, które są trudne do wykonania, ale mają wartość pokazową (palm spin, wall spin itp.), dołączone zostały także elementy akrobatyczne. Głównymi trickami są tzw. flipy.

  Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.Otwarty świat zwany też piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki.

  Sport ten nie powinien być postrzegany jako zbiór pojedynczych ruchów, a jako cały sposób poruszania się. Freerun to także sposób myślenia. Osoby trenujące parkour, patrząc na przeszkodę, myślą jak najsprawniej ją pokonać. Ludzie trenujący freerun na tę samą przeszkodę spojrzą z zamysłem pokonania jej w jak najbardziej efektowny sposób.

  Assassin’s Creed – przygodowa gra akcji stworzona przez studio Ubisoft Montreal i wydana w listopadzie 2007 roku na konsole PlayStation 3, Xbox 360 oraz w kwietniu 2008 roku na platformę Microsoft Windows. Akcja tytułu toczy się naprzemiennie w dwóch okresach czasowych: podczas III wyprawy krzyżowej, w roku 1191 oraz na początku września 2012 roku. Gracz wciela się w członka bractwa asasynów znanego jako Altaïr ibn La-Ahad, którego celem jest wyeliminowanie dziewięciu postaci propagujących wyprawy krzyżowe i odpowiedzialnych za cierpienia wielu ludzi. Gracz odwiedza pięć historycznych miejsc: Jerozolimę, Damaszek, Akkę, Masjaf oraz Arsuf.Dying Light – komputerowa przygodowa gra akcji z gatunku survival horror, stworzona przez studio Techland. Gra wydana została 27 stycznia 2015 na komputery osobiste z systemami Microsoft Windows i Linux oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One.

  We freerun nastąpiła także zmiana celów, ograniczająca się tylko do zadowolenia z siebie i czerpania przyjemności z trenowania. Nie jest to jednak regułą: przykładem tego może być Chase Armitage czy Daniel Ilabaca, którzy trenują dla siebie, a zarazem czerpią z tego korzyść finansową poprzez dawanie pokazów i pracy jako kaskaderzy w filmach.

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Parkour z elementami freerunu wykorzystywany jest w grach komputerowych jako element przemieszczania się po otwartym lub częściowo otwartym świecie, m.in. w Mirror’s Edge, Dying Light czy w serii Assassin’s Creed.

  Freerun w Polsce[ | edytuj kod]

  Większe imprezy freerunowe organizowane w Polsce to przede wszystkim:

 • P3G – Polish 3run Gathering (organizowany przeważnie w Łodzi)
 • AFS – Autumn Freerun Session (organizowany jesienią, przeważnie w Łodzi)
 • KFS – Kraków Freerun Session (organizowany na wiosnę, w Krakowie)
 • E3G – Elbląg 3run Gathering (organizowany latem, w Elblągu)
 • TSG - Toruń Spring Gathering (organizowany na wiosne, w Toruniu)
 • MFP - Międzynarodowy Festiwal Parkour (organizowany latem, w Trójmieście)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sébastien Foucan: Founder of free running (pol.). The Guardian, 2011-07-20. [dostęp 2020-10-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • www.3run.co.uk - Znana drużyna w Europie, uznawana za prekursora Freerunningu
 • ksmovement.pl - Trójmiejski Klub Sportowy zrzeszający osoby trenujące Freerunning i Parkour
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.