• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Free Soil Party

  Przeczytaj także...
  Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Free Soil Party (Freesoilerzy, Partia Wolnej Ziemi) – amerykańska partia polityczna założona przez abolicjonistów w sierpniu 1848 roku na konwencji w Buffalo.

  Jej członkowie, nazywani freesoilerami, sprzeciwiali się rozciągnięciu niewolnictwa na tereny przyłączone do Stanów Zjednoczonych po wojnie z Meksykiem.

  Partia zakończyła działalność w 1854 roku i została wchłonięta przez Partię Republikańską.

  Abolicjonizm – w XVIII i XIX wieku ruch społeczno-polityczny i ideowy w Europie (głównie w Wielkiej Brytanii i Francji) i obu Amerykach (głównie w USA), stawiający sobie za zadanie zniesienie niewolnictwa i związanego z nim handlu ludnością murzyńską.Border Ruffians (pol. Łotry Pogranicza) – zwolennicy niewolnictwa, którzy w dziesięcioleciu poprzedzającym wybuch amerykańskiej wojny secesyjnej często przenikali ze stanu Missouri na obszar wolnego Terytorium Kansas siejąc terror i zniszczenie. Ich celem była eliminacja abolicjonistów i innych obywateli pragnących, by Kansas zostało przyjęte do Unii jako stan wolny, a następnie zaprowadzenie niewolnictwa.

  Przypisy

  1. McPherson 1988 ↓, s. 61..
  2. Jenkins 2009 ↓, s. 140..

  Bibliografia[]

 • Philip Jenkins: Historia Stanów Zjednoczonych. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009. ISBN 978-83-233-2830-8.
 • James M. McPherson: Battle Cry of Freedom: The Civil War Era. New York: Oxford University Press, 1988. ISBN 0-19-503863-0.
 • Zobacz też[]

 • Ustawa o Kansas i Nebrasce
 • Bleeding Kansas
 • Border Ruffians
 • Partia Republikańska – jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana Grand Old Party (GOP).Ustawa o Kansas i Nebrasce (Ustawa Nebraska-Kansas, ang. Kansas-Nebraska Act) z roku 1854 – ustawa założycielska dla terytoriów zorganizowanych Kansas i Nebraski, zastępująca kompromis Missouri z roku 1820 i pozwalająca osadnikom tych na podjęcie decyzji, czy chcą, by w ich granicach wprowadzone zostało niewolnictwo. Autorem ustawy był demokratyczny senator Stephen A. Douglas z Illinois.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.096 sek.