• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • FreeMiNT

  Przeczytaj także...
  Widżet – podstawowy element graficznego interfejsu użytkownika (np. okno, pole edycji, suwak, przycisk). Termin ten jest szczególnie popularny wśród użytkowników systemów operacyjnych z rodziny UNIX, natomiast użytkownicy systemów MS Windows używają w tym kontekście terminu kontrolka lub element kontrolny. W produktach firmy Microsoft (Visual Studio, .NET, Office itp.) używana jest nazwa formant. W pewnych kontekstach synonimem widżetu jest okno.Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.
  GEM (Graphical Environment Manager) system okienkowy stworzony przez Digital Research, Inc. (DRI) do użytku z systemem CP/M na procesory Intel 8088. Późniejsze wersje pracowały pod DOSem.

  MiNT ("MiNT is Now TOS") – darmowy alternatywny system operacyjny dla Atari ST i jego następców. Razem z innymi darmowymi komponentami jak fVDI (sterowniki urządzeń), XaAES (widżet GUI) i TeraDesk (menedżer plików), MiNT tworzy darmowy zamiennik systemu operacyjnego TOS z pełną wielozadaniowością.

  Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.Menedżer plików (ang. file manager) jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików, katalogów i woluminów.

  Pierwotnie MiNT został wydany przez Erica Smitha jako "MiNT is Not TOS" (gra słowna od "GNU's Not Unix"). Atari zaadoptowało MiNT jako oficjalne alternatywne jądro wraz z wydaniem Atari Falcon, zmieniając znaczenie akronimu MiNT w "MiNT is Now TOS". Atari dostarczało MiNT z AES-em w wersji 4.0 (wersja wielozadaniowa GEM-u) pod nazwą MultiTOS. Po odejściu z rynku komputerowego, rozwój MiNT-a był kontynuowany przez wolontariuszy. Aktualnie oficjalna nazwa została zmieniona i system nosi nazwę "FreeMiNT", stało się to na prośbę Erica Smitha. Powodem tego była potrzeba odróżnienia wersji systemu dostarczanego przez Atari.

  TOS – wielozadaniowy system operacyjny przeznaczony dla komputerów Atari ST, Atari TT, Atari Falcon oraz ich klonów. "TOS" jest skrótem od "The Operating System" lub "Tramiel Operating System" (od nazwiska ówczesnego właściciela firmy Atari Jacka Tramiela).Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • MagiC
 • Atari TOS
 • EmuTOS
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Unofficial XaAES page
 • The Official MyAeS page
 • MiNT is Now TOS – wywiad z Eric R. Smith, twórcą MiNTa
 • Wielozadaniowość – cecha systemu operacyjnego umożliwiająca mu równoczesne wykonywanie więcej niż jednego procesu. Zwykle za poprawną realizację wielozadaniowości odpowiedzialne jest jądro systemu operacyjnego.Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Atari Falcon (Atari Falcon030 Multimedia System) – ostatni z komputerów firmy Atari, wprowadzony do seryjnej produkcji pod koniec roku 1991 i dostępny w sprzedaży od roku 1992, jako następca serii ST/E. Produkowany był tylko do roku 1993, kiedy Atari postanowiło skoncentrować wszystkie siły na systemach opartych na równolegle opracowywanej technologii Jaguara.
  Atari ST to linia komputerów domowych/osobistych zaprezentowana przez firmę Atari podczas targów CES w styczniu 1985 roku, mających bogate możliwości multimedialne. Komputery tej rodziny standardowo wyposażone były w myszkę przeznaczoną do obsługi środowiska graficznego, co ówcześnie było nowością w świecie komputerów.
  EmuTOS zamiennik dla TOS bazujący na źródłach GEMu opublikowanych przez firmę Caldera. Rozprowadzany na zasadzie wolnego oprogramowania. Nie dodaje żadnych rozszerzonych możliwości w stosunku do oryginalnego TOSu. W założeniu ma być to łatwo dostępny system przeznaczony do użytku z emulatorami, takimi jak ARAnyM. Przewidywany jest również jako oficjalny system dla nowo powstających klonów Atari ST.
  MagiC OS to system operacyjny rozprowadzany przez firmę ASH, dla komputerów Atari ST. System ten jest w dużym stopniu kompatybilny z oryginalnym TOSem oraz późniejszym MiNTem. System ten jest napisany w całości w asemblerze procesora Motorola 68000. Zaletą tego jest duża szybkość systemu, w porównaniu do innych rozwiązań. W porównaniu z FreeMiNTem zawiera kilka ograniczeń takich jak brak wieloużytkownikowości, brak blokad plików, brak ochrony pamięci, brak pełnej priorytetyzacji procesów (tylko podział na proces główny i procesy tła). Oprócz tego nie jest też w pełni zgodny z wszystkimi specyfikacjami firmy Atari.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.