FreeBSD
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Kylin – system operacyjny, będący zmodyfikowaną wersją FreeBSD, stworzony przez Chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych i wdrażany przez chińską armię w zastosowaniach kluczowych dla bezpieczeństwa. Prace nad systemem rozpoczęto w październiku 2002 roku w Chinach w ramach Narodowego Programu Badań i Rozwoju Wysokich Technologii (National 863 High Technology Program). Obecnie zapowiedziano wydanie wersji 1.0 na architektury x86 oraz IA-64. W 2008 roku zaprojektowano wersję 2.0 W 2011 roku zaprojektowano wersję 3.0 W 2012 roku zaprojektowano wersję 4.0 Nowe funkcje w wersji 4.0 to miedzy innymi: Automatyczne łamanie haseł WiFi nawet tych zabezpieczonych przez MAC adres. System Kylin 4.0 używany jest też w Rosyjskim programie atomowym co robi wersję 4.0 nielegalną do posiadania cywilnego. System Kylin 4.0 Jest najbardziej zabezpieczonym systemem.Programista, zwany też potocznie koderem to osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Termin ten może odnosić się także do specjalisty w jednej dziedzinie programowania. Większość programistów zna co najmniej kilka języków programowania (np. C, C++, Java), lecz specjalizuje się tylko w wybranych z nich. Nazwa głównego języka jest często dodawana do nazwy stanowiska, np. programista C++, aby podkreślić specjalizację.
FreeBSD – system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
Inicjatorami projektu byli Nate Williams, Rod Grimes i Jordan Hubbard. Nazwę FreeBSD wymyślił David Greenman z firmy Walnut Creek CDROM, która od początku wspierała projekt. Oficjalną maskotką FreeBSD jest daemon, oficjalnym hasłem jest The power to serve.
Rozwój[ | edytuj kod]
Pierwsza wersja systemu ukazała się 30 listopada 1993. Obecnie dostępne i wspierane są 2 wersje stabilne: 11.4 oraz 12.1.
W 2005 podjęto decyzję o przejściu na bardziej regularne wydania. Od tej pory nowe wersje ukazują się co 6-8 miesięcy, aby rozwój systemu stał się bardziej przewidywalny dla podmiotów z niego korzystających. Decyzja ta podyktowana była przeciągającymi się pracami nad rewolucyjną w wielu dziedzinach serią 5.x.
(Więcej szczegółów na temat wydań poszczególnych wersji w kalendarium Informatyki)

Model dystrybucji[ | edytuj kod]
FreeBSD jest darmowym systemem operacyjnym dostępnym z pełnym kodem źródłowym. Źródła całego systemu wraz z historią (istnieje możliwość pobrania najstarszych wersji) – nie tylko jądra – dostępny jest w centralnym repozytorium opartym na Subversion. Nad rozwojem projektu czuwa zamknięta grupa programistów – tzw. Core Team, który nadzoruje pracę oficjalnych deweloperów (committers) i innych programistów.
Rozprowadzany na zmodyfikowanej licencji BSD pozwalającej na integrację kodu do projektów zamkniętych pod warunkiem załączenia informacji o autorach.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]