Fredrik Barth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fredrik Barth, właśc. Thomas Fredrik Weybye Barth (ur. 22 grudnia 1928 w Lipsku, zm. 24 stycznia 2016) – norweski antropolog społeczny, twórca orientacji zwanej transakcjonalizmem.

Antropologia polityczna jest stosunkowo nową subdyscypliną antropologii. Przedmiotem jej zainteresowania jest organizacja polityczna społeczeństw przedpaństwowych (organizacji plemiennych, wodzostwa itp.) rozpatrywana wraz z analizą wytworów kulturowych i systemów prawnych. Antropologia polityczna nie wykształciła własnych metod badawczych, opiera się na badaniach terenowych i pogłębionych wywiadach. Duży nacisk kładzie na badania o charakterze jakościowym.Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.

Profesor Wydziału Antropologii Uniwersytetu Bostońskiego, wcześniej wykładający na Uniwersytetach w Oslo, Bergen (gdzie założył Wydział Antropologii Społecznej), Uniwersytecie Emory oraz Uniwersytecie Harvarda. Wśród jego zainteresowań szczególną rolę odgrywa antropologia polityczna, antropologia ekonomiczna oraz antropologia religii, ale także ekologia kulturowa. Badania terenowe prowadził w Norwegii, Iraku (Kurdystan), Iranie, dolinie Swat w północnym Pakistanie, Omanie (Sohar), sudańskim Darfurze, na Nowej Gwinei i Bali.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

Redaktor pracy pt. Ethnic Groups and Boundaries (1969), w której zaproponował odejście od koncepcji etniczności jako esencjonalnych wyróżników kulturowych grupy, na rzecz ujęcia relacyjnego, w którym etniczność definiowana jest przez pryzmat kulturowo postrzeganych granic między grupami ludzkimi, wchodzącymi ze sobą w interakcje.

Antropologia religii - dział antropologii kulturowej zajmujący się zależnością między cechami społeczeństw, a wyznawaną przez nie religią. Często mylona jest z antropologią religijną.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Barth był żonaty z Unni Wikan, profesor antropologii społecznej Uniwersytetu w Oslo.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

Książki[ | edytuj kod]

 • One discipline, four ways: British, German, French, and American anthropology (red. z: Andre Gingrich, Robert Parkin, Sydel Silverman), Chicago: University of Chicago Press.
 • Balinese worlds, Chicago: University of Chicago Press, 1993. ISBN 0-226-03833-5.
 • Cosmologies in the making : a generative approach to cultural variation in inner New Guinea, Cambridge: Cambridge University Press, 1987. ISBN 0-521-34279-1.
 • The Last Wali of Swat. An Autobiography as told to Fredrik Barth, Oslo: Universitetsforlaget, 1985.
 • Sohar, culture and society in an Omani town, Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1983. ISBN 0-8018-2840-6.
 • Selected Essays of Fredrik Barth: Vol. 1 Process and Form in Social Life, Vol. 2 Features of Person and Society in Swat: Collected Essays on Pathans, London: Routledge & Kegan Paul.
 • Scale and Social Organization (red.), Oslo: Universitetsforlaget, 1978.
 • Ritual and knowledge among the Baktaman of New Guinea, Oslo: Universitetsforlaget, 1975. ISBN 0-300-01816-9.
 • Ethnic groups and boundaries. The social organization of culture difference (red.), Oslo: Universitetsforlaget, 1969. ISBN 978-0-04-572019-4.
 • Models of social organization, London: Royal Anthropological Institute, 1966.
 • Robert N. Pehrson The Social Organization of the Marri Baluch (red.), Chicago: Aldine Publishers
 • The Role of the Entrepreneur in Social Change in Northern Norway (red.), Oslo: Universitetsforlaget, 1963.
 • Nomads of South-Persia; the Basseri tribe of the Khamseh Confederacy, Oslo: Universitetsforlaget, 1961.
 • Political leadership among Swat Pathans, London: The Athlone Press, 1959.
 • Principles of Social Organization in Southern Kurdistan, Oslo: Brodrene Jordensen, 1953.
 • Publikacje po polsku[ | edytuj kod]

 • Fredrik Barth, Andre Gingrich, Robert Parkin, Sydel Silverman, Antropologia. Jedna dyscyplina, cztery tradycje: brytyjska, niemiecka, francuska i amerykańska, przedm. Chris Hann, Kraków 2007.
 • O analitycznej ważności pojęcia "transakcja" (w:) J. Szmatka, M. Kempny (red.) Współczesne teorie wymiany społecznej, Warszawa: Wydawnictwo PWN, 1992.
 • W stronę pełniejszego opisu i głębszej analizy zjawisk kulturowych (w:) M. Kempny, E. Nowicka (red.) Badanie kultury. Kontynuacje, Warszawa: Wydawnictwo PWN, 2004.
 • Grupy i granice etniczne (w:) M. Kempny, E. Nowicka (red.), Badania kultury, Kontynuacje, Warszawa 2004, ss. 348-377
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wywiad video z Fredrikiem Barthem (ang.) przeprowadzony przez Alana Macfarlane'a
 • Auto-retrospekcja "Overview: Sixty Years in Anthropology" (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kurdystan – górzysta kraina w południowo-zachodniej Azji zamieszkana przez Kurdów. Terytorium Kurdystanu jest podzielone między następujące państwa:
  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

  Reklama