• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fredrik Bajer

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju (ang. Permanent International Peace Bureau, fr. Bureau International Permanent de la Paix) – najstarsza międzynarodowa organizacja pokojowa, która powstała w 1891 i została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1910.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.

  Fredrik Bajer (ur. 21 kwietnia 1837 w Vesteregede, zm. 22 stycznia 1922 w Kopenhadze) – duński działacz pokojowy, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

  Syn duchownego. Służył w armii duńskiej, m.in. w czasie wojny prusko-austriackiej w 1864, dochodząc do stopnia porucznika. Po odejściu ze służby wojskowej pracował jako nauczyciel, tłumacz i publicysta. Zaangażował się w ruch na rzecz równouprawnienia kobiet, w 1871 współtworzył Duńskie Stowarzyszenie Kobiet. Od 1872 zasiadał w parlamencie z ramienia lewicowych liberałów (do 1895). Był rzecznikiem ścisłej współpracy państw skandynawskich oraz idei neutralności Danii.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1882 założył Związek na Rzecz Duńskiej Neutralności (przekształcony w 1885 w Duńskie Stowarzyszenie Pokojowe). Był delegatem na pierwszy skandynawski kongres pokojowy (1885) i kongresy światowe (od 1889). W 1891 współtworzył Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju w Bernie i był jego przewodniczącym (do 1907) i przewodniczącym honorowym.

  Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Za działania na rzecz pokojowego rozwiązania problemu unii norwesko-szwedzkiej został uhonorowany w 1908 Pokojową Nagrodą Nobla. Razem z nim wyróżniono szwedzkiego działacza pokojowego Klasa Pontusa Arnoldsona.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001
 • Fredrik Bajer (ang.). nobel-winners.com. [dostęp 2013-11-21].
 • Fredrik Bajer – Biographical (ang.). nobelprize.org. [dostęp 2013-11-21].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora.
  Warto wiedzieć że... beta

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Klas Pontus Arnoldson (ur. 27 października 1844 w Göteborgu, zm. 20 lutego 1916 w Sztokholmie) – szwedzki polityk, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.