Frederikshavn
Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
Frederikshavn – miasto i siedziba gminy o tej samej nazwie w północnej Jutlandii w Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).
Miasto uzyskało prawa miejskie w roku 1818.
Nazwa miasta[ | edytuj kod]
Frederikshavn oznacza w języku duńskim "port Fryderyka". Miasto zostało tak nazwane na cześć króla duńskiego Fryderyka VI. Oryginalna nazwa miasta to Fladstrand (duń. płaska plaża).
Geografia[ | edytuj kod]
W mieście Frederikshavn klimat jest umiarkowanie ciepły. Ilość opadów w ciągu roku jest znacząca, średnio 620 mm rocznie. W skali Köppena i Geigera klimat jest opisywany jako Cfb (klimat oceaniczny). Średnia roczna temperatura to 7.7°C.
Opady są najbardziej intensywne późnym latem i wczesną jesienią, szczególnie we wrześniu (69 mm) i październiku (72 mm). Najsuchszy jest koniec zimy, średnia opadów w lutym to 29 mm. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, z temperaturą 15.9°C, w sierpniu jest to 15.8°C. Zimą średnia temperatura spada poniżej zera, w lutym jest to -0.4°C.
Demografia[ | edytuj kod]
Według szacunków na 1 stycznia 2018 w mieście zamieszkiwało 23 423 ludzi. Od początku lat 90. aż do 2011 roku w mieście obserwowany był stały, choć niezbyt pokaźny spadek liczby ludności (z ponad 25 tys. do nieco powyżej 23 tys. mieszkańców). W latach 2011-2015 zaobserwowano jednak wzrost liczby ludności na poziomie +0,01%, zaś w latach 2016-2018 na poziomie +0,04%.
W 2018 większość populacji stanowili mężczyźni (51,6%). Osoby poniżej 18. roku życia stanowiły 18,5% mieszkańców, zaś osoby powyżej 65. roku życia – 24,2%.
Transport[ | edytuj kod]
Frederikshavn ma połączenia promowe z Oslo i Larvikiem w Norwegii oraz z Göteborgiem w Szwecji.
W mieście znajduje się stacja kolejowa Frederikshavn.
Sport[ | edytuj kod]
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]








Przypisy[ | edytuj kod]
- Jensen, Anders K.; Skjering, H.: Frederikshavn ved århundredeskiftet. Frederikshavn: Thorsgaard, 1984. ISBN ISBN 87-88165-29-9.
- ↑ CLIMATE FREDERIKSHAVN (ang.). CLIMATE-DATA.ORG. [dostęp 2019-04-25].
- ↑ FREDERIKSHAVN in Frederikshavn (Nordjylland) (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2019-04-25].
- Frederikshavn · Population (ang.). Population.City. [dostęp 2019-04-25].