• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frederick Delius  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Frederick Theodore Albert Delius, właśc. Fritz Delius (ur. 29 stycznia 1862 w Bradford, zm. 10 lipca 1934 w Grez-sur-Loing) – angielski kompozytor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w Bradford, jako czwarte z czternastu dzieci w rodzinie emigrantów pochodzących z niemieckiego Bielefeld. Jego ojciec, Julius, był potentatem w produkcji wełny. Frederick ukończył Bradford Grammar School (1874–1878), następnie przez dwa lata uczęszczał do International College w pobliżu Londynu oraz spędził kilka lat, pracując w przedsiębiorstwie ojca. W młodości pobierał lekcje gry na skrzypcach i fortepianie. W 1884 uzyskał zgodę ojca na wyjazd na Florydę, gdzie prowadził plantację pomarańczy. Jednocześnie kształcił się muzycznie. Po latach uzyskał zgodę ojca na wstąpienie do konserwatorium w Lipsku, gdzie studiował w latach 1886–1888. Po ukończeniu studiów, zamieszkał w Paryżu, gdzie powstawały jego pierwsze dzieła operowe i orkiestrowe. Jego dzieła zostały spopularyzowane w Europie przez Hansa Hayma i Juliusa Buthsa. W 1903 Delius poślubił malarkę Jelkę Rosen. Małżonkowie zamieszkali w Grez-sur-Loing w pobliżu Fontainebleau. Początek XX wieku to bardzo płodny okres w twórczości Deliusa, większość dzieł popularyzował dyrygent Thomas Beecham. W latach 20. XX wieku Delius zaprzestał komponowania z powodu utraty wzroku. Zmarł w 1934 w Grez-sur-Loing. Tam też został pochowany, jednak w maju 1935 roku prochy kompozytora przeniesiono do Limpsfield.

  Friedrich Wilhelm Nietzsche (ur. 15 października 1844 w Röcken w okolicach Naumburg (Saale), zm. 25 sierpnia 1900 w Weimarze) – filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta. Kategorią centralną filozofii Nietzschego jest filozofia życia, ujmowanie rzeczywistości, a więc także człowieka, jako życia. Prowadzi to do zanegowania istnienia ukrytego sensu i układu świata - esencji, rzeczywistość staje się wobec tego chaosem. Konsekwencję tego stanowi radykalna krytyka chrześcijaństwa oraz współczesnej autorowi zachodniej kultury, jako opartych na tym złudzeniu. Istotny jest także szacunek wobec wartości obecnych w antycznej kulturze greckiej, wraz z postulatem powrotu do niej.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  W 1929 roku odznaczony został Orderem Towarzyszy Honoru.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Limpsfield – wieś w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Tandridge. Leży 30 km na południe od centrum Londynu. Miejscowość liczy 3680 mieszkańców.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.47 sek.