• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frederick Abberline

  Przeczytaj także...
  Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Frederick George Abberline (ur. 8 stycznia 1843 w Blandford Forum w hrabstwie Dorset, zm. 10 grudnia 1929) – angielski detektyw Scotland Yardu, śledczy z okresu poszukiwania Kuby Rozpruwacza.

  Sprawa Kuby Rozpruwacza[ | edytuj kod]

  W tropienie seryjnego mordercy zaangażowany był już od śmierci pierwszej ofiary Mary Ann Nichols. Nigdy nie udało mu się złapać mordercy, ale zasłynął w całej Wielkiej Brytanii jako synonim wytrwałego i całkowicie oddanego swojej pracy detektywa.

  Nowy Scotland Yard, znany jako Scotland Yard lub The Yard (pol. dosł. Szkocki Dziedziniec) – metonimia stosowana wobec Metropolitan Police Service (policji londyńskiej). Scotland Yard pochodzi od nazwy ulicy, przy której komenda mieściła się w latach 1829 (od 29 IX) – 1890 i od nazwy pałacu, który był siedzibą królów Szkocji w czasie ich pobytu w Anglii w okresie od XI do XII wieku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jako jeden z nielicznych nie ograniczał się do ogólnie przyjętych tez na temat osoby mordercy, ale korzystał z różnych technik, rozważał wszystkie możliwości. Jako pierwszy wystosował też tezę, że Kuba Rozpruwacz może być kobietą.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Frederick Abberline, niegdyś najsłynniejszy detektyw w Wielkiej Brytanii, umarł w 1929 roku, będąc na skraju nędzy. Ciekawostką jest fakt, że pochowano go w grobie bez nagrobka, i dopiero teraz, po prawie 100 latach od jego śmierci, londyńska policja postanowiła uczcić pamięć zasłużonego detektywa pomnikiem.

  Mary Ann Nichols, pseudonim "Polly" (ur. 26 sierpnia 1845, zm. 31 sierpnia 1888), uważana jest powszechnie za pierwszą ofiarę jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców - Kuby Rozpruwacza, który mordował i okaleczał swoje ofiary w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kultura masowa[ | edytuj kod]

  Postać angielskiego tropiciela Kuby Rozpruwacza jest głównym bohaterem filmu Z piekła rodem, a w jego rolę wcielił się Johnny Depp. Występuje w grze Assassin’s Creed: Syndicate jako jeden z kompanów głównych bohaterów.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Krótki profil detektywa z Casebook.org (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
  Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) – pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Po raz pierwszy określenie „Kuba Rozpruwacz” pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. Inne pseudonimy, nadane przestępcy przez prasę, to „Morderca z Whitechapel” (The Whitechapel Murderer) oraz „Skórzany Fartuch” (Leather Apron).
  Blandford Forum - miasto i civil parish w południowej Anglii, położone w hrabstwie Dorset, w dystrykcie North Dorset. W 2011 roku civil parish liczyła 10 325 mieszkańców.
  Seryjny morderca – określenie opisujące osobę, która dopuściła się dwóch lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.