• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fredegunda  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Gustav Faber (ur. 1912 roku w Badenweiler w południowym Schwarzwaldzie, zm. 1993) - niemiecki historyk, autor kilku książek historycznych. Jedną z nich jest Merowingowie i Karolingowie, ukazująca dzieje dwóch wielkich dynastii frankijskich w okresie od V do IX wieku.Sigebert I, Zygbert I (ur. w 535, zm. 575) – król Austrazji w latach 561-575, trzeci syn Chlotara I i Ingundy. Jego panowanie upłynęło głównie pod znakiem walk z bratem przyrodnim Chilperykiem I.

  Fredegunda (łac. Fredegundis) (zm. 597) – żona frankijskiego króla Neustrii, Chilperyka I.

  Służąca | edytuj kod]

  Fredegunda była z pochodzenia Frankijką. Na dworze króla Chilperyka była służąca królowej Audowery. Fredegunda spodobała się Chilperykowi, który był znanym kobieciarzem. Fredegunda miała wyższe ambicje, niż bycie służącą i ułożyła plan usunięcia królowej. W czasie, gdy Chilperyk przebywał na wyprawie wojennej, królowa Audowera urodziła córkę. Fredegunda podsunęła jej myśl, iż tylko królowa jest godna zostać matką chrzestną własnej córki. Córka Audowery została ochrzczona, a królowa Audowera została matką chrzestną swojego własnego dziecka. Po powrocie z wyprawy wojennej Chilperyka przywitała Fredegunda. Zapytała z kim chciałby spędzić noc z nią czy z matką chrzestną jego dziecka, czyli królową. Fredegunda opowiedziała mu cały przebieg wydarzeń. Król wiedział, iż według prawa kanonicznego nie może być zawarte małżeństwo między rodzicem a rodzicem chrzestnym dziecka. Chilperyk po wysłuchaniu odrzekł, iż noc spędzi u Fredegundy. Żonie oświadczył, iż wobec całej sytuacji rozwód jest nieunikniony. Audowera po rozwodzie została umieszczona w klasztorze w Le Mans jako zakonnica. Fredegunda została zaś wyniesiona do godności żony Chilperyka.

  Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.Wizygoci, Goci zachodni lub Terwingowie (dosł. "leśni ludzie") – lud germański, odłam Gotów. W IV wieku przyjęli arianizm (dzięki Biblii przetłumaczonej przez Wulfilę na język gocki).

  Chilperyk i | edytuj kod]

  Po ślubie z Fredegundą Chilperyk zauważył, iż jego relacje z kobietami z najniższych warstw ludu szkodzą jego autorytetowi. W tym czasie jego brat Sigebert I, mający za żonę księżniczkę wizygocką, cieszył się olbrzymim szacunkiem. W 567 roku Chilperyk poślubił córkę króla Wizygotów Atanagilda Galswintę. Chilperyk uzyskał zgodę na ten ślub, w zamian za rezygnację ze wszystkich konkubin. Fredegunda została po ślubie króla odsunięta. Uprosiła jedynie, by król pozostawił ją na dworze. Podjęła wówczas działania mające na celu powrót do łask króla. W niedługim czasie Fredegunda odzyskała swoją pozycję i zaczęła lekceważąco odnosić się do Galswinty. Parę miesięcy później Galswinta została znaleziono zaduszona we własnym łożu prawdopodobnie na polecenie Fredegundy. Po jej śmierci Fredegunda została ponownie oficjalną żoną Chilperyka i królową Neustrii.

  Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Brunhilda (ur. ok. 545/550 - zm. 613) – córka wizygockiego króla, Atanagilda, od 567 r. żona frankijskiego króla Austrazji, Sigeberta I.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Marna (fr. Marne) - rzeka we Francji, prawy dopływ Sekwany. Wypływa z Wyżyny Langres, a uchodzi do Sekwany w pobliżu Paryża.
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.
  Childebert II (570-596) – król Austrazji z dynastii Merowingów. Był zwierzchnikiem Prowansji, a od 592 roku panował także w Burgundii.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Fredegar – kronikarz frankijski, żył w VII wieku. Autor kroniki Historia Francorum, jej pierwsza część jest kompilacją różnych źródeł i opisuje dzieje powszechne Europy zachodniej, a przede wszystkim Galii do 584 roku. Druga część jest poświęcona głównie dziejom Merowingów, w latach 584-643. Kronika została doprowadzona przez kontynuatorów do 768 roku. Jest najważniejszym źródłem historycznym opisującym dzieje VII wieku. W księdze IV zawiera jedyną wzmiankę o pierwszym słowiańskim państwie Samona. Imię Fredegar zostało nadane w czasach późniejszych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.762 sek.