Freddie Prinze Jr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Freddie James Prinze Jr. (ur. 8 marca 1976 w Los Angeles) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny pochodzenia portorykańsko-węgierskego ze strony ojca i w połowie irlandzkiego, angielskiego, szkockiego, niemieckiego i austriackiego ze strony matki.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Happy Wkręt (ang. Happily N’Ever After, 2006) – niemiecko-amerykański film animowany, zrealizowany w technologii 3D. Film nawiązuje do baśni Braci Grimm.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Los Angeles w rodzinie rzymskokatolickiej. Jego ojciec Freddie Prinze był komikiem; popełnił samobójstwo, gdy jego syn miał zaledwie dziesięć miesięcy. Wychowywany przez matkę Katherine (Kathy) Elaine Barber (z domu Cochran) i babcię. Dorastał w Albuquerque w Nowym Meksyku. Tam, w roku 1994, ukończył La Cueva High School. Wakacje spędzał w Portoryko u swojej babci Marii.

Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Zadebiutował na szklanym ekranie rolą szkolnego punka w serialu ABC Family Matters (1995). Stał się gwiazdą hollywoodzkiego kina, grając czarującego poczciwca w horrorze Koszmar minionego lata (1997) i jego sequel Koszmar następnego lata (1998) czy komedii romantycznej Cała ona (1999) z Rachael Leigh Cook, która przyniosła mu dwie nagrody: Blimp Award i Teen Choice Awards w dwóch kategoriach.

Czarownice z East Endu (ang. Witches of East End, od 2013) – dramatyczny amerykański, serial telewizyjny fantasy wyprodukowany przez Lifetime. Serial jest oparty na powieści Witches of East End autorstwa Melissy de la Cruz. Serial jest emitowany od 6 października 2013 roku na Lifetime. Stacja Lifetime zamówiła 22 listopada 2013 roku 2 sezon Witches of East End, który będzie się składał z 13 odcinków. W Polsce serial emitowany jest od 10 marca 2014 roku przez Fox LifeKościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

W 1996 roku odebrał nagrodę Mr. Złotych Globów.

Wystąpił w teledyskach: „Kiss Me” (1997) zespołu Sixpence None the Richer z Rachael Leigh Cook, „Land Of A Million Drums” (2002) grupy Outkast i „Don't Wanna Think About You” (2004) zespołu Simple Plan.

W 1999 gościł w The Howard Stern Radio Show.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.

W 2003 na londyńskiej scenie Garrick Theatre grał w spektaklu Kennetha Lonergana This Is Our Youth.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Po romansie z Kimberly McCullough (1996–1997), od 2001 spotykał się z aktorką Sarah Michelle Gellar, z którą wziął ślub 1 września 2002. 19 września 2009 przyszła na świat ich córka Charlotte Grace. Mają także syna Rocky’ego Jamesa urodzonego 23 września 2012.

Sposób na rekina (ang. Shark Bait, koreański Pi’s Story, 2006) – amerykańsko-koreański film animowany. Film uznany przez krytyków za mieszankę Gdzie jest Nemo?, Rybek z Ferajny i Małej Syrenki. Rybka Pyś postanawia ocalić rafe koralową przed ogromnym złym rekinem Ćwiekiem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kenneth Lonergan (ur. 16 października 1962 w Nowym Jorku) – amerykański dramaturg, scenarzysta i reżyser filmowy. Laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do wyreżyserowanego przez siebie filmu Manchester by the Sea (2016).
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Scooby-Doo – amerykański film fabularny, oparty na popularnym animowanym serialu telewizyjnym Scooby Doo. Powstał on w roku 2002 i wyreżyserował go Raja Gosnell, jego kontynuacja Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie pojawiła się 2 lata później, a poprzednik Scooby-Doo: Strachy i patałachy pojawił się 7 lat później.
Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

Reklama