Fred Ward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fred Ward, Freddie Joe Ward (ur. 30 grudnia 1942 w San Diego) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy i model, znany z licznych ról drugoplanowych. Jego przodkowie pochodzili z indiańskiego plemienia Czirokezów.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w San Diego w Kalifornii. Spędził trzy lata w United States Air Force. Był także bokserem (trzykrotnie łamiąc sobie nos) i pracował jako drwal na Alasce, woźny i krótko jako kucharz.

C. Thomas Howell, właściwie Christopher Thomas Howell (ur. 7 grudnia 1966 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, także producent filmowy, scenarzysta i reżyser.Raymond Clevie Carver, Jr. (ur. 25 maja 1938 w Clatskanie w stanie Oregon, zm. 2 sierpnia 1988 w Port Angeles w stanie Washington) – amerykański prozaik i poeta, autor krótkich opowiadań.

Kariera[ | edytuj kod]

Studiował aktorstwo w nowojorskim Herbert Berghof Studio. Mieszkał w Rzymie, gdzie pracował przy dubbingu włoskiej wersji językowej filmów angielskich i pojawił się w filmach neorealistycznego reżysera Roberto Rossellini. Występował w eksperymentalnych przedstawieniach teatralnych.

Zadebiutował na ekranie jako kowboj w westernie komediowym Howarda Zieffa Hollywoodzki kowboj (1975) u boku Jeffa Bridgesa. Po występie w dreszczowcu Dona Siegela Ucieczka z Alcatraz (In Escape From Alcatraz, 1979) z Clintem Eastwoodem i dreszczowcu sensacyjnym Waltera Hilla Śmiertelne manewry (Southern Comfort, 1981) z Keithem Carradine jako kapral Lonnie Reece, zagrał główną rolę jako rajdowiec rowerowy Lionel Swann w filmie akcji Timerider: Przygoda Lyle’a Swanna (Timerider: The Adventure of Lyle Swann, 1982).

Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

W filmie przygodowym Philipa Kaufmana Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983) wg książki Toma Wolfe’a wcielił się w postać astronauty Virgila Grissoma. Można go było potem zobaczyć w dramacie wojennym Teda Kotcheffa Niespotykane męstwo (Uncommon Valor, 1983) w roli Wilkesa u boku Gene Hackmana, dramacie biograficznym Mike'a Nicholsa Silkwood (1983) z Meryl Streep w roli Morgana, dramacie Jonathana Demmego Szybka zmiana (Swing Shift, 1984) w roli Biscuitsa Tooheya i komedii romantycznej Tajemniczy wielbiciel (Secret Admirer, 1985) u boku C. Thomasa Howella w roli porucznika Lou Fimple.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jeźdźcy Apokalipsy – brytyjsko-amerykański, film dramatyczną-muzyczną-komediowy, w reżyserii Larry’ego Charlesa. Jego premiera miała miejsce w dniu 22 stycznia 2003 roku. Film był kręcony w Los Angeles w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Wystąpił jako Samuel Edward „Sam” Makin/Remo Williams w filmie sensacyjno-przygodowym Guya Hamiltona Remo: Nieuzbrojony i niebezpieczny (Remo Williams: The Adventure Begins, 1985), jako Roone Dimmick w komedii Jima Abrahamsa Bliźnięta nie do pary (In Big Business, 1988) i jako sierżant Benjamin Dix w filmie akcji Sajgon (Off Limits, 1988). Za rolę Stuarta Kane w dramacie Roberta Altmana Na skróty (Short Cuts, 1993), ekranizacja prozy Raymonda Carvera, otrzymał puchar specjalny Volpi i Złoty Glob. Kreacja Wyatta Earpa w telewizyjnym westernie komediowym TNT Cztery oczy (Four Eyes and Six-Guns, 1992) przyniosła mu nominację do CableACE Award. W komedii Petera Segala Naga broń 33 ⅓: Ostateczna zniewaga (In Naked Gun 33 1/3: The Final Insult, 1994) pojawił się jako terrorysta Rocco Dillon. W telewizyjnym dramacie biograficznym CBS Historia Jackie Bouvier Kennedy Onassis (Jackie Bouvier Kennedy Onassis, 2000) z Joanne Whalley wystąpił jako John Vernon 'Black Jack' Bouvier III.

Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Keith Ian Carradine (ur. 8 sierpnia 1949 w San Mateo, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, kompozytor, scenarzysta i artysta malarz.
Historia Jackie Bouvier Kennedy Onassis – amerykański film biograficzny z 2000 roku, opowiadający o życiu Jacqueline Kennedy Onassis.
William Theodore "Ted" Kotcheff (ur. 7 kwietnia 1931 w Toronto) − kanadyjski reżyser filmowy, bułgarskiego pochodzenia.
Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Pierwszy krok w kosmos – film amerykański z 1983 r. reżyserii Philipa Kaufmana na podstawie książki Toma Wolfe’a. Historię pierwszych astronautów, począwszy od przekroczenia bariery dźwięku, a zakończywszy na programie załogowych lotów kosmicznych Mercury.
Jeffrey Leon "Jeff" Bridges (ur. 4 grudnia 1949 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i producent filmowy, laureat Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Szalone serce.
Roberto Rossellini (ur. 8 maja 1906 w Rzymie, zm. 3 czerwca 1977 tamże) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny; okazjonalnie również aktor i krytyk filmowy. Jeden z czołowych twórców włoskiego neorealizmu.

Reklama