• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fred Flintstone

  Przeczytaj także...
  George Glenn Jones (ur. 12 września 1931 w Saratodze, zm. 26 kwietnia 2013 w Nashville) – amerykański piosenkarz i autor utworów muzyki country, mąż Tammy Wynette.Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.
  Skalisko (ang. Bedrock) - Fikcyjne miasteczko w którym toczy się akcja serialu Flintstonowie. Położone jest ono w prownicji Brook. W skalisku mieszka 2 000 prostych jaskiniowców.

  Fred Flintstone (Fryderyk Joseph Flintstone) – główny bohater amerykańskiego serialu Flintstonowie.

  Jaskiniowiec, który żyje w epoce kamienia w fikcyjnej miejscowości Skalisko. Funkcjonuje w czasach, w których dinozaury współżyły z jaskiniowcami i zastępowały im wersje współczesnych urządzeń, takich jak telefony, samochody i pralki. Jest oficjalnym i jedynym żywicielem w rodzinie Flinstonów. Jego żoną jest Wilma Flintstone, a córką Pebbles Flintstone. Najlepszymi przyjaciółmi i sąsiadami Freda są Barney Rubble, z którym często się kłóci oraz Betty Rubble. Gdy jest zadowolony lub coś idzie po jego myśli wydaje okrzyk "I Yabba Dabba Do!". Ten słynny okrzyk stał się tematem pieśni Hoagy'ego Carmichaela, którą śpiewa w jednym z epizodów Flinstonów, a także został wykorzystany w piosence George’a Jonesa The King is Gone.

  Apatozaur (Apatosaurus) – duży zauropod żyjący ok. 150 mln lat temu w późnej jurze na terenach Ameryki Północnej. Został odkryty i opisany w 1877 przez Othniela C. Marsha. Niegdyś był także znany pod nazwą brontozaur. Było to jedne z największych zwierząt lądowych jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. Osiągał średnio około 20 m długości i ok. 23 ton wagi. Nazwa apatozaur oznacza ,,oszukańczy jaszczur”. Nazwano go tak ze względu na podobieństwo jego kości pod niektórymi względami do kości morskiego gada mozazaura. Skamieliny apatozaura znaleziono w Wyoming, Kolorado, Oklahomie i Utah (Stany Zjednoczone).Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu.

  Osobowość Freda jest oparta na postaci Ralpha Kramdena z serialu The Honeymooners. Podobnie jak Ralph, Fred jest arogancki, ma tendencję do agresywnych zachowań (szczególnie do jego najlepszego przyjaciela Barneya, ilekroć ten popełni jakąś gafę), ciągle chce poprawić warunki życia swojej rodziny, jednak bez większego skutku. Pracuje jako operator brontokoparki w spółce wydobywania kamieni (ang. Slate Rock and Gravel Company w pierwotnej wersji, znanej również pod nazwą Rockhead and Quarry Cave Construction Company w pierwszych odcinkach). Jego hobby to poker, kręgle, bilard, golf, spacery wokół domu, wylegiwanie się w hamaku lub w basenie. W przypadku tych dwóch pierwszych zajęć, okazuje się być bardzo utalentowany, o czym świadczy epizod, w którym gra z matką Wilmy. Dodatkowo Fred zdobył mistrzostwa z umiejętności gry w kręgle; w jednym z odcinków zapisuje się na kurs baletowego tańca, aby poprawić swoje zdolności w grze. Fred razem z Barneyem był także lojalnym członkiem Wodnych Bawołów - prywatnego klubu, do którego kobiety nie mają wstępu, a ich członkostwo jest zabronione.

  Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.Flintstonowie, pierwotnie w Polsce pod tytułem Między nami Jaskiniowcami (ang. The Flintstones) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 2 rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Autorzy przebojów" (odc. 29), Flintstonowie, seria 2 (pol.)
  2. "Wizyta teściowej" (odc. 80), Flintstonowie, seria 3 (pol.)
  3. "Kręgalski balet" (odc. 64), Flintstonowie, seria 3 (pol.)
  4. "Zjazd Bawołów" (odc. 67), Flintstonowie, seria 3 (pol.)
  Warto wiedzieć że... beta

  Pralka – urządzenie mechaniczne służące do prania odzieży. Pierwszą pralkę zbudował Amerykanin James King w 1851 roku. Jej działanie opierało się na wykorzystaniu pary, a zasada działania tej pralki znacznie odbiegała od naśladowania ręcznych czynności.
  Kręgle (ang. bowling), rodzaj gry w kule, polegający na strącaniu nimi 9-10 ciężkich pionów (zwanych właśnie kręglami).
  Hoagland Howard Carmichael (ur. 22 listopada 1899 w Bloomington, zm. 27 grudnia 1981 w Rancho Mirage) − amerykański kompozytor, pieśniarz, tekściarz i aktor.
  Poker – gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygranie pieniędzy (lub żetonów w wersji sportowej) od pozostałych uczestników dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Liczba graczy przy jednym stole nie jest ograniczona, ale ze względów praktycznych nie gra się więcej niż w dziesięć osób.
  The Honeymooners – amerykańska telewizyjna komedia sytuacyjna, produkowana przez Jackie Gleason Enterprises dla telewizji CBS, w latach 1955–1956. Oparta była na postaciach stworzonych i rozwiniętych przez Jackie Gleasona w 1951 r. i spopularyzowana w serii skeczy pierwotnie wykonywanych, w cieszących się ogromnym powodzeniem, programach telewizyjnych Cavalcade of Stars i The Jackie Gleason Show. W głównej roli obsadził się sam Jackie Gleason.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.