• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frazer-Nash

  Przeczytaj także...
  Isleworth - miasto Londynu, leżąca w gminie London Borough of Hounslow. W 2011 miasto liczyła 11977 mieszkańców. Isleworth jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Gistelesworde.ADAC Eifelrennen – wyścig samochodowy, odbywający się w latach 1992-2003 w regionie gór Eifel, od których pochodzi nazwa wyścigu. Pierwotnie, do 1926 roku wyścig odbywał się na drogach publicznych w okolicach miejscowości Nideggen, Wollersheim, Vlatten, Heimbach, Hasenfeld. W 1927 roku, po zbudowaniu północnej pętli toru Nürburgring, wyścig stał się główną imprezą na tym torze. W późniejszych latach wyścig stracił na popularności względem 24-godzinnego wyścigu Nürburgring oraz Veranstaltergemeinschaft Langstreckenpokal Nürburgring. Po 2003 roku zaprzestano jego organizacji.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Frazer-Nash Ltd. – nieistniejąca już brytyjska firma produkująca samochody sportowe.

  BMW 328 – sportowy samochód osobowy produkowany przez niemiecką firmę BMW w latach 1936-1940. Następca modelu 319/1. Dostępny jako 2-drzwiowy roadster. Do napędu użyto silnika OHV R6 o pojemności dwóch litrów i mocy 80 KM. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Wyprodukowano 464 egzemplarze modelu. Został zastąpiony po latach przez model M1.Bristol Cars Ltd. – brytyjski producent ręcznie wytwarzanych samochodów luksusowych, z siedzibą w Londynie. Fabryka należąca do spółki znajduje się w Filton pod Bristolem. Przedsiębiorstwo nie posiada sieci sprzedaży – jedyny salon sprzedaży mieści się w Londynie, a wszelkie transakcje zawierane są bezpośrednio z klientami. Wielkość produkcji w 2003 roku wyniosła około 50 samochodów. W kwietniu 2011 spółka została przejęta przez brytyjsko-szwajcarską firmę Kamkorp, należącą do grupy Frazer-Nash.

  Historia[]

  Firma została założona w 1924 roku w Kingston upon Thames przez Archibalda Frazera-Nasha po tym, gdy została zamknięta jego poprzednia firma, GN. Wczesne samochody Frazer-Nash bazowały na projektach GN. Wkrótce później firma została przejęta przez braci Aldington z Isleworth i w 1926 roku przemianowana na AFN Ltd. Firma ta produkowała popularne, ale proste samochody sportowe. W 1934, by unowocześnić produkty, AFN zaczął importować silniki BMW.

  BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.Samochód sportowy (także: Autosegment G) – klasa samochodów sportowych, w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiągi znane z samochodów wyścigowych i rajdowych, pozostawiając jednak możliwość eksploatowania ich w typowych warunkach drogowych.

  Po II wojnie światowej firma została reaktywowana i wraz z Bristolem rozwijała silnik BMW 328, a jej samochody odnosiły sukcesy w wyścigach samochodowych z takimi kierowcami, jak Roy Salvadori i Tony Crook. W 1952 roku firma zbudowała także samochody jednomiejscowe o otwartym nadwoziu. Pierwszy z takich samochodów został zakupiony przez Scuderia Franera, a Ken Wharton zajął nim czwarte miejsce w Grand Prix Szwajcarii. Tydzień później zajął trzecie miejsce w wyścigu Eifelrennen. Sprzedano także kilka innych samochodów, ale nie były one konkurencyjne.

  Kingston upon Thames – miejscowość w Wielkiej Brytanii, dawny ważny ośrodek miejski, w X w. miasto koronacyjne królów angielskich. Obecnie wchodzi w skład Wielkiego Londynu jako część gminy Kingston upon Thames.Frazer-Nash TT – samochód sportowy produkowany przez brytyjską firmę Frazer-Nash w roku 1937. Wyposażony był on w otwarte nadwozie. Samochód był napędzany przez silnik R4 4,5 l.

  Produkcja samochodów Frazer-Nash zakończyła się w 1957 roku.

  Wyniki w Formule 1[]

  1. Do sezonu 1957 włącznie nie przyznawano punktów w klasyfikacji konstruktorów.

  Zobacz też[]

 • Frazer-Nash TT
 • Bibliografia[]

 • CONSTRUCTORS: FRAZER-NASH (ang.). grandprix.com. [dostęp 2014-01-18].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Roy Francesco Salvadori (ur. 12 maja 1922 w Dovercourt, zm. 3 czerwca 2012) – brytyjski kierowca wyścigowy pochodzenia włoskiego.Ken Wharton, właśc. Kenneth Wharton (ur. 21 marca 1916 w Smethwick, zm. 12 stycznia 1957 w Ardmore) – brytyjski kierowca wyścigowy i rajdowy. W 1952 zadebiutował w Grand Prix Szwajcarii w Formule 1. Wywalczył czwarte miejsce i zdobył jedyne w swojej karierze trzy punkty w Formule 1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.