• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frazeologia

  Przeczytaj także...
  Związek frazeologiczny, frazeologizm – utrwalone w użyciu z ustalonym znaczeniem połączenie dwóch lub więcej wyrazów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Językoznawstwo (lingwistyka) – dział nauk humanistycznych badających istotę, budowę i rozwój języka. Specjalista w zakresie językoznawstwa to językoznawca lub lingwista. Wyróżnia się lingwistykę teoretyczną i stosowaną.

  Frazeologia – określenie mające trzy znaczenia:

  1. dział językoznawstwa, a dokładnie leksykologii, zajmujący się analizą utrwalonych w danym języku połączeń wyrazowych;
  2. zasób charakterystycznych dla danego języka połączeń wielowyrazowych, zwanych związkami frazeologicznymi lub krótko frazeologizmami;
  3. specyficzny sposób wyrażania myśli, właściwy dla pewnej osoby lub wyodrębnionego środowiska (np. frazeologia dziennikarska, frazeologia ekonomiczna).

  Termin „frazeologia” pojawił się po raz pierwszy w nazwie grecko-łacińskiego słownika autorstwa Michaela Neandra (1558). Określenie to zaczęło się wówczas stopniowo zadomawiać w piśmiennictwie leksykograficznym, konkurując z pojęciem idiomatyki. Od początku określano nim słowa i zwroty typowe dla pewnego języka, które sprawiały trudności przy tłumaczeniu. Zakres pojęciowy frazeologii i jej relacja względem pojęć pokrewnych były różnie ujmowane na przestrzeni wieków i zmieniały się w toku rozwoju językoznawstwa.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Paremiologia – nauka o przysłowiach zajmująca się ich pochodzeniem, sensem oraz porównywaniem przysłów występujących w różnych krajach.

  Potocznie frazeologią nazywane są piękne słowa bez pokrycia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • paremiologia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mlacek 1984 ↓, s. 9–10.
  2. Mlacek 1984 ↓, s. 9.
  3. Władysław Kopaliński, fraza; frazeologia, [w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [online], slownik-online.pl [zarchiwizowane z adresu 2013-08-31].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jozef Mlacek, Slovenská frazeológia, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1984 (słow.).
 • Władysław Kopaliński, właściwie Władysław Jan Stefczyk, przed II wojną światową Jan Sterling (ur. 14 listopada 1907 w Warszawie, zm. 5 października 2007 w Warszawie) – polski leksykograf, tłumacz, wydawca.Leksykologia - nauka o słownictwie, o zasobie wyrazów i związków wyrazowych. Zazwyczaj wymieniana w połączeniu z leksykografią, dla której jest nauką pomocniczą.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.