• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fraunhofer-Gesellschaft

  Przeczytaj także...
  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Fraunhofer-Institut Schmallenberg

  Towarzystwo Fraunhofera, właściwie Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych (niem. Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.) – największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle, założona 26 marca 1949, skupia 66 niemieckich instytutów naukowo-badawczych (Fraunhofer-Institute) i samodzielnych jednostek badawczych. Pod koniec grudnia 2012 Towarzystwo zatrudniało 22 000 pracowników. Specjalizuje się w technikach informatycznych i telekomunikacyjnych, mikroelektronice, technologiach materiałowych i produkcyjnych, energetyce, transporcie, inżynierii środowiska. Towarzystwo uzyskuje 70% budżetu w wyniku umów, kontraktów i projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe; 30% badań finansowanych jest ze środków publicznych przez niemiecki rząd centralny i rządy krajów związkowych.

  Uniwersytet Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (niem. Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg) – uniwersytet w Bawarii założony w 1743 roku w Erlangen. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Patronem towarzystwa jest monachijski fizyk Joseph von Fraunhofer (1787–1826), pionier niemieckiej optyki precyzyjnej, który wyniki swojej pracy naukowej i wynalazczej przekuł na sukces komercyjny jako przedsiębiorca produkujący jedne z najlepszych przyrządów optycznych w owym czasie. Model działalności Towarzystwa Frauenhofera opiera się na prowadzeniu badań naukowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle i życiu codziennym.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W wyniku współpracy pomiędzy jednym z instytutów Towarzystwa Fraunhofera – Fraunhofer-Institut für Integrierte Schaltungen IIS w Erlangen – a Uniwersytetem Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg) powstał algorytm MP3, nad którym pracowali między innymi Karlheinz Brandenburg, Ernst Eberlein, Heinz Gerhäuser, Bernhard Grill, Jürgen Herre i Harald Popp.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Erlangen – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Erlangen-Höchstadt, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Schwabach i Regnitz. Razem z miastami Norymberga i Fürth tworzy region metropolitarny Norymberga. W mieście odbywa się doroczny festiwal piwny Bergkirchweih. Leży 280 m n.p.m.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martin Thum, Christa Schraivogel (red.): 60 Jahre Fraunhofer-Gesellschaft. München: Fraunhofer-Gesellschaft, 2009, s. 9. [dostęp 2013-11-12]. (niem.)
  2. Fraunhofer-Gesellschaft: Zahlen und Fakten (niem.). [dostęp 2013-11-12].
  3. mp3 – Forschung, Entwicklung und Vermarktung in Deutschland. Interviews mit den mp3-Entwicklern und weitere Informationen finden Sie unter www.mp3-geschichte.de Fraunhofer-Institut für Integrierte Schaltungen IIS, s. 2. [dostęp 2013-11-12]. (niem.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Towarzystwa Fraunhofera
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Instytut badawczy – w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych jest to państwowa jednostka organizacyjna, wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Karlheinz Brandenburg (ur. 20 czerwca 1954 w Erlangen) - niemiecki inżynier dźwięku, który przyczynił się do wynalezienia formatu MP3 (MPEG Audio Layer 3).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.