• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franziska Hildebrand

  Przeczytaj także...
  Franziska Preuß (ur. 11 marca 1994) – niemiecka biathlonistka, mistrzyni Europy w sztafecie, mistrzyni świata juniorów w sztafecie.Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2008 odbyły się w dniach 25 stycznia - 2 lutego 2008 w niemieckiej miejscowości Ruhpolding.
  Laura Dahlmeier (ur. 22 sierpnia 1993 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecka biathlonistka, trzykrotna mistrzyni świata juniorów.

  Franziska Hildebrand (ur. 24 marca 1987 w Halle) – niemiecka biathlonistka, czterokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się 3 grudnia 2005 roku w Obertilliach, gdzie w zawodach Pucharu IBU juniorów zajęła 12. miejsce w biegu indywidualnym. Na mistrzostwach świata juniorów w Martell w 2007 roku zwyciężyła w sztafecie. Wynik ten powtórzyła podczas mistrzostw świata juniorów w Ruhpolding.

  Biathlon na igrzyskach olimpijskich – zadebiutował w 1960 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 km. Osiem lat później na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble, pierwszy raz odbyły się zawody w męskiej sztafecie 4 x 7,5 km, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Lake Placid zadebiutował sprint na 10 km. Początek kobiecych startów w biathlonie na olimpiadzie nastąpił w 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie rozegrane zostały zawody w biegu indywidualnym na 15 km, sztafecie 3 x 7,5 km (w późniejszych latach, do 2002 roku sztafeta odbywała się na dystansie 4 x 7,5 km, zaś od igrzysk w Turynie na dystansie 4 x 6 km) oraz w sprincie (7,5 km). Na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City do medalowych konkurencji dołączył bieg na dochodzenie rozgrywany na dystansie 12,5 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet. Na kolejnych igrzyskach w Turynie, zaczęto rozgrywać zawody w biegu masowym (15 km mężczyzn oraz 12,5 km kobiet), gdzie startuje 30 najlepszych zawodników aktualnie odbywających się igrzysk.Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk w dniach 10–23 lutego 2018 w Daegwallyeong-myeon, w Korei Południowej. Podczas igrzysk zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w 11 konkurencjach: biegu indywidualnym, sprinterskim, pościgowym, masowym i sztafetowym kobiet i mężczyzn oraz biegu sztafet mieszanych.

  W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 1 grudnia 2011 roku w Östersund, zajmując szóste miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie zdobyła pierwsze punkty. Na podium zawodów pucharowych pierwszy raz stanęła 7 lutego 2015 roku w Novym Měscie, kończąc rywalizację w sprincie na drugiej pozycji. W zawodach tych rozdzieliła swą rodaczkę - Laurę Dahlmeier i Czeszkę Veronikę Vítkovą. W kolejnych startach jeszcze osiem razy stawwała na podium, odnosząc przy tym dwa zwycięstwa: 11 grudnia 2015 roku w Hochfilzen i 8 stycznia 2016 roku w Ruhpolding wygrywała sprinty. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonach 2014/2015 i 2015/2016, kiedy zajmowała piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).Arnd Peiffer (ur. 18 marca 1987 r. w Wolfenbüttel) – niemiecki biathlonista. Zadebiutował w biathlonie w rozgrywkach juniorskich w roku 2007.

  Na mistrzostwach świata w Kontiolahti w 2015 roku wspólnie z Franziską Preuß, Vanessą Hinz i Laurą Dahlmeier zwyciężyła w sztafecie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Oslo razem z Franziską Preuß, Arndem Peifferem i Simonem Schemppem zajęła drugie miejsce w sztafecie mieszanej. Parę dni później Niemki w składzie: Preuß, Hildebrand, Dahlmeier i Maren Hammerschmidt zdobyły brązowy medal. Kolejny medal wywalczyła podczas mistrzostw świata w Hochfilzen w 2017 roku, razem z Hinz, Hammerschmidt i Dahlmeier zwyciężając w sztafecie kobiet. Była też między innymi czwarta w biegu pościgowym na MŚ 2016, przegrywając walkę o podium z Francuzką Marie Dorin Habert.

  47. Mistrzostwa świata w biathlonie odbędą się w fińskim Kontiolahti w marcu 2015. Fińska kandydatura pokonała norweską kandydaturę Oslo, będą to trzecie Mistrzostwa świata w biathlonie rozegrane w Kontiolahti.48. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 3–13 marca 2016 roku w stolicy Norwegii, Oslo. Norweska kandydatura była jedyną w ubieganiu się o organizację mistrzostw. Były to szóste mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Oslo – poprzednie odbyły się w latach 1986, 1990, 1999, 2000 oraz 2002.

  W 2014 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Soczi, zajmując 38. pozycję w biegu indywidualnym, 28. w biegu masowym i 11. sztafecie kobiet. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu była dziewiąta w biegu indywidualnym, dwunasta w sprincie i biegu pościgowym oraz ósma w sztafecie.

  49. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 9–19 lutego 2017 roku w austriackim Hochfilzen. Były to czwarte mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Hochfilzen – poprzednie odbyły się w latach 1978, 1998 oraz 2005. Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Zwycięstwa indywidualne w zawodach[ | edytuj kod]

  Zwycięstwa drużynowe w zawodach[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium indywidualnie[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium drużynowo[ | edytuj kod]

  Miejsca w poszczególnych zawodach[ | edytuj kod]

  Uniwersjada[ | edytuj kod]

  Puchar IBU[ | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie IBU (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2010-10-08].
 • Franziska Hildebrand, Skisport365.com (ang.). skisport365.com. [dostęp 2021-01-16].
 • Olympedia – Franziska Hildebrand (ang.). olympedia.org. [dostęp 2021-01-16].
 • Vanessa Hinz (ur. 24 marca 1992 w Monachium) – niemiecka biathlonistka, mistrzyni świata w sztafecie, mistrzyni świata juniorów w sztafecie, mistrzyni Europy w sztafecie, zwyciężczyni zawodów o Puchar IBU. 9 marca 2013 zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata zajmując 43. miejsce w sprincie, dwukrotnie pudłując w pozycji stojącej i tracąc do zwyciężczyni 2 min 33.2 s.Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Simon Schempp (ur. 14 listopada 1988 r. w Mutlangen) – niemiecki biathlonista, reprezentant kraju w zawodach pucharu świata oraz na mistrzostwach świata. Mistrz świata w sztafecie mieszanej z 2010 oraz brązowy medalista w sztafecie z 2012. Dwukrotny mistrz świata juniorów w sztafecie. Dwukrotnie plasował się na podium w zawodach PŚ.
  Maren Hammerschmidt (ur. 24 października 1989 we Frankenbergu) - niemiecka biathlonistka, trzykrotna mistrzyni świata juniorów.
  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2007 odbyły się w włoskiej miejscowości Martell-Val Martello, w dniach 24 stycznia - 31 stycznia 2007 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet juniorów oraz juniorów młodszych. W sumie odbyło się 16 biegów.
  Hochfilzen – gmina w austriackim Tyrolu, w powiecie Kitzbühel, w dolinie Pillersee. Ośrodek sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa biegowego i biathlonu.
  Marie Dorin Habert (ur. 19 czerwca 1986 w Lyonie) – francuska biathlonistka, brązowa medalistka olimpijska w sprincie, dwukrotna srebrna medalistka oraz dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w sztafecie (jeden brązowy medal zdobyty w sztafecie mieszanej). W swoim dorobku ma również wicemistrzostwo świata juniorów z 2006 roku, oraz brąz mistrzostw Europy juniorów z tego samego roku. Wszystkie medale zdobyła w sztafecie.
  Zawody w biathlonie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku zostaną przeprowadzone w dniach 8–22 lutego 2014 w Krasnej Polanie, oddalonej o 40 km od głównego miasta igrzysk – Soczi. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyć będą w sześciu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegu sprinterskim, biegu pościgowym, biegu masowym i biegu indywidualnym) oraz dwóch drużynowych (sztafecie i sztafecie mieszanej) – łącznie rozdanych będzie zatem jedenaście kompletów medali.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.322 sek.