• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franz Wembacher

  Przeczytaj także...
  Bischofswiesen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Berchtesgadener Land. Leży około 10 km na południowy wschód od Bad Reichenhall, przy drodze B20 i linii kolejowej Salzburg – Berchtesgaden.Puchar Świata w saneczkarstwie na torach lodowych to seria zawodów od listopada do lutego organizowana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską (FIL). Pierwsza edycja Pucharu Świata w saneczkarstwie odbyła się w sezonie 1977/1978 i od tej pory odbywa się bez przerwy corocznie. Obecnie zawodnicy startują w następujących konkurencjach: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz w konkurencji drużynowej.
  Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.

  Franz Wembacher (ur. 15 listopada 1958 w Bischofswiesen) – niemiecki saneczkarz reprezentujący RFN, mistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze osiągnął w styczniu 1984 roku, kiedy w parze z Hansem Stangassingerem zdobył złoty medal w dwójkach podczas igrzysk olimpijskich w Sarajewie. Był to jednak jego jedyny występ olimpijski. Ponadto zdobywał też brązowe medale w tej konkurencji na mistrzostwach świata w Hammarstrand (1981), mistrzostwach Europy w Winterbergu (1982) i mistrzostwach świata w Lake Placid (1983), a podczas mistrzostw Europy w Olang (1984) był drugi. Zajął też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w dwójkach w sezonie 1982/1983, a w sezonie 1980/1981 zajął trzecie miejsce.

  Hans Stangassinger (ur. 5 stycznia 1960 w Berchtesgaden) – były zachodnioniemiecki saneczkarz startujący w dwójkach (w parze z Franzem Wembacherem), mistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy.20. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1981 odbyły się w szwedzkim Hammarstrand. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już trzeci raz (wcześniej w 1967 i 1975). Rozegrane zostały trzy konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. W tabeli medalowej najlepsze było NRD.

  Jego brat, Anton, również był saneczkarzem.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Miejsca na podium w klasyfikacji generalnej[]

  Bibliografia[]

 • Profil na The-Sports.org (ang.)
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  29. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 1984 odbyły się we włoskim Olang. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już trzeci raz (wcześniej w 1975 oraz 1980). Rozegrane zostały trzy konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. W tabeli medalowej bezkonkurencyjne były Włochy.
  Anton Wembacher (ur. 15 września 1955 w Bischofswiesen) - były zachodnioniemiecki saneczkarz startujący w jedynkach oraz dwójkach (w parze z Antonem Winklerem), medalista mistrzostw świata.
  21. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1983 odbyły się w amerykańskim Lake Placid. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozegrane poza Europą. Rozegrane zostały trzy konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. W tabeli medalowej najlepsze było NRD.
  28. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 1982 odbyły się w zachodnioniemieckim Winterbergu. Rozegrane zostały trzy konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. W tabeli medalowej najlepsze było NRD.
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.
  Zawody w saneczkarstwie na torach lodowych w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 w Innsbrucku, (Austria).
  Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984 – zawody saneczkarskie podczas igrzysk olimpijskich w Sarajewie odbyły się między 9 i 12 lutego 1984 roku na torze bobslejowo-saneczkarskim na zboczach góry Trebevič.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.