• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franz Hofer - gauleiter

  Przeczytaj także...
  Mülheim an der Ruhr – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet).Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).
  Trydent (wł. Trento, Trentino), oficjalna nazwa Prowincja Autonomiczna Trydentu (wł. Provincia Autonoma di Trento) – prowincja o statusie autonomii, położona w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga. Obejmuje obszar historycznej, najdalej na południe wysuniętej części Tyrolu zwanej w j. wł. Trentino, zaś w j. niem. Welschtirol.

  Franz Hofer (ur. 27 listopada 1902 w Bad Hofgastein, zm. 18 lutego 1975 w Mülheim) – niemiecki i austriacki polityk, gauleiter okręgu Tyrol-Vorarlberg, inicjator budowy Reduty Alpejskiej.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 27 listopada 1902 r. w Bad Hofgastein jako syn właściciela hotelu. Ukończył wyższą szkołę realną (Oberrealschule), po czym od 1922 r. pracował jako sprzedawca na własny rachunek. Od września 1931 r. działał w austriackiej partii nazistowskiej, pełniąc od kwietnia 1932 r. funkcję szefa okręgu powiatowego (Kreisleiter), a od lipca gauleitera okręgu Tyrol-Vorarlberg. Przed 1932 r. ruch hitlerowski cieszył się w regionie alpejskim niewielkim poparciem, ale Hofer swoimi wysiłkami zdołał zmobilizować aparat partyjny do kampanii, w wyniku której NSDAP zdobyła w Innsbrucku w wyborach samorządowych w kwietniu 1933 r. 41% głosów.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Za działalność nazistowską został w czerwcu 1933 r. aresztowany przez władze austriackie i skazany na dwa lata pozbawienia wolności. 30 sierpnia tego samego roku został uwolniony przez grupę czterech SA-manów, którzy wdarli się zbrojnie do więzienia w Innsbrucku w celu odbicia Hofera. Ranny w czasie ucieczki, zdołał dotrzeć do granicy Włoch, skąd dotarł do Niemiec i dwa tygodnie później, leżąc na noszach, przemawiał na wiecu NSDAP w Norymberdze. Ta ucieczka zapewniła mu dużą popularność w partii i dała największe wpływy spośród innych uciekinierów z Austrii. Dzięki bliskim kontaktom m.in. z Rudolfem Hessem i Martinem Bormannem utworzył komisję pomocy uciekinierom z Austrii, która m.in. opłacała przewodników pomagających w pokonywaniu granicy.

  Obergruppenführer – stopień paramilitarny obowiązujący w SS i SA. Jego odpowiednikiem w siłach lądowych i powietrznych Wehrmachtu był stopień generała. Od roku 1942 poprzedzał stopień Oberstgruppenführera. Pełna nazwa różniła się zależnie od organizacji. W SA brzmiała "SA-Obergruppenführer" a w SS "SS-Obergruppenführer".Austriacki ruch narodowosocjalistyczny wywodził się z Niemieckiej Partii Robotniczej (Deutsche Arbeiterpartei, DAP), ugrupowania założonego w 1903, działającego wśród niemieckiej ludności Austro-Węgier, głównie na terenach późniejszej Austrii oraz Czech i Moraw, postulującego walkę w obronie niemieckich robotników, a od 1913 także głoszącego hasła antysemickie.

  Podczas aneksji Austrii (Anschluss) pozostał w Berlinie, w efekcie nie był w stanie powstrzymać konkurencyjnej frakcji Edmunda Christopha od przejęcia władzy w Innsbrucku. Ludzie Christopha dzięki mobilizacji 40 tys. działaczy, aktywistów i bojowników opanowali Tyrol jeszcze przed nadejściem wojsk niemieckich i zaczęli tworzyć zręby administracji regionalnej i policji. Mimo tego, frakcja Christopha była mała, a jego osobista pozycja była słaba.

  Anschluss Austrii (niem. Anschluss Österreichs - pol. przyłączenie Austrii) – wcielenie Austrii do III Rzeszy, dokonane w dniach 12 marca - 13 marca 1938.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.

  W efekcie Christoph nie był w stanie rywalizować z Hoferem, który ponownie objął 24 maja 1938 r. funkcję gauleitera okręgu Tyrol-Vorarlberg. Wkrótce potem został też radcą ministerialnym w randze Obergruppenführera. W 1940 r. został gubernatorem Reichsgau Tyrol-Vorarlberg. Po kapitulacji Włoch został komisarzem Strefy Operacyjnej Podnóża Alp, która oprócz jego okręgu obejmowała także okupowane włoskie prowincję Trydent, Bolzano i Belluno. W miarę zbliżania się wojsk alianckich do Niemiec Hofer zaproponował w listopadzie 1944 r. Hitlerowi w memorandum wykorzystanie warunków obronnych rejonu Innsbrucku w ramach tzw. Reduty Alpejskiej, ale z powodu kurczących się zasobów plan ten zrealizowano w niewielkim stopniu. Hofer został wezwany przez Hitlera na spotkanie w tej sprawie dopiero 12 kwietnia 1945 r., po czym został mianowany komisarzem obrony Rzeszy ds. Alpenfestung. Skapitulował wobec wojsk amerykańskich 3 maja 1945 r., a trzy dni później został przez Amerykanów aresztowany w Hall in Tirol i osadzony w obozie jenieckim.

  Twierdza Alpejska w całkowicie błędnym rozpoznaniu wywiadu amerykańskiego mityczna reduta narodowych socjalistów w okolicy Berchtesgaden w Alpach Bawarskich.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  W październiku 1948 r. uciekł do Niemiec, gdzie pod prawdziwym nazwiskiem wrócił do zawodu sprzedawcy w Mülheim. Nie wyrzekł się nazistowskich poglądów. W Austrii został w 1949 r. zaocznie skazany na śmierć. Skazany przez sąd w Monachium na 10 lat obozu pracy i przepadek mienia. W 1952 lub 1953 r. monachijski sąd apelacyjny obniżył wyrok do 3 lat i 5 miesięcy więzienia. Ostatnie lata spędził z rodziną w Mülheim.

  Bad Hofgastein (do 1936 Hofgastein) – uzdrowiskowa gmina targowa w Austrii, położona w kraju związkowym Salzburg, w powiecie St. Johann im Pongau. Liczy 6786 mieszkańców (1 stycznia 2015).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1964 r. austriacki sąd odrzucił pozew jego dzieci, które domagały się zwrotu nieruchomości zagrabionej przez Hofera rodzinie żydowskiej.

  Zmarł 18 lutego 1975 r. w Mülheim.

  Był żonaty, miał siedmioro dzieci.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Franz Hofer (1902-1975) – Find A Grave Memorial, findagrave.com [dostęp 2020-08-26] (ang.).
  2. Stiftung Deutsches Historisches Museum, Gerade auf LeMO gesehen: LeMO Biografie, www.dhm.de [dostęp 2020-08-26] (niem.).
  3. Patrick K. O’Donnell, Odwazyli się wrócić, wyd. Świat Książki, Warszawa, 2013, s. 70, ​ISBN 978-83-7799-758-1​.
  4. Evan Burr Bukey, Hitler’s Austria: Popular Sentiment in the Nazi Era, 1938-1945, UNC Press Books, 2000, s. 65, ISBN 978-0-8078-5363-4 [dostęp 2020-08-27] (ang.).
  5. Parti socialiste SFIO (France) Auteur du texte, Parti socialiste (France) Fédération (Paris) Auteur du texte, Le Populaire. Journal-revue hebdomadaire de propagande socialiste et internationaliste [„puis” socialiste-internationaliste], gallica.bnf.fr, 31 sierpnia 1933 [dostęp 2020-08-27].!!!
  6. Post-War Justice – Sites of the Novemberpogrom 1938 in Innsbruck [dostęp 2020-08-27] (ang.).
  Vorarlberg (łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii. Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sturmabteilung (SA, niem. Die Sturmabteilungen der NSDAP, pol. Oddziały Szturmowe NSDAP) – utworzone w 1920 roku bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych (głównie komunistami). Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami.
  Gauleiter (niem. naczelnik okręgu) – tytuł paramilitarny, nadawany przywódcy NSDAP w danym okręgu partyjnym, np. organizacji kraju związkowego Turyngii czy miasta Wiedeń. Gauleiter miał w wielu wypadkach spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii. Każdy Gauleiter III Rzeszy posiadał swojego zastępcę (Stellvertreter-Gauleiter), który w razie niemożności wykonywania obowiązków przez Gauleitera, obejmował jego stanowisko.
  Autonome Provinz Bozen-Südtirol lub Provincia autonoma di Bolzano-Alto Adige – prowincja w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, obejmująca obszar Tyrolu Południowego. Na terenie prowincji funkcjonuje 116 gmin. Siedzibą władz jest Bolzano.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Hall (do 1975 Solbad Hall in Tirol) – miasto w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol, nad rzeką Inn, na wschód od Innsbrucku. Około 13 tys. mieszkańców.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.87 sek.