• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franz Fischler

  Przeczytaj także...
  Jacques Santer (ur. 18 maja 1937 w Wasserbillig) – luksemburski polityk, premier Luksemburga w latach 1984–1995, przewodniczący Komisji Europejskiej w latach 1995–1999.Sandra Kalniete (ur. 22 grudnia 1952 w Togurze) – łotewska polityk, pisarka, dyplomata, były komisarz europejski, deputowana do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Franz Fischler (ur. 23 września 1946 w Absamie) – austriacki polityk i działacz organizacji rolniczych, minister i parlamentarzysta, od 1995 do 2004 komisarz europejski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent wiedeńskiego uniwersytetu rolniczego – Universität für Bodenkultur Wien. Pracował jako asystent w instytucie naukowym Institut für landwirtschaftliche Regionalplanung (1973–1979), doktoryzując się w 1978. Od 1979 zawodowo związany z izbą rolniczą (Landwirtschaftskammer) w Tyrolu, w latach 1984–1989 kierował tą instytucją.

  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1990 i 1994 z ramienia Austriackiej Partii Ludowej wybierany na posła do Rady Narodowej XVIII i XIX kadencji. W 1989 objął stanowisko ministra rolnictwa i leśnictwa w rządzie federalnym, którym kierował Franz Vranitzky. Urząd ten sprawował do 1994. W 1995 dołączył do Komisji Europejskiej Jacques’a Santera jako komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. W kolejnej KE, której przewodnictwo objął Romano Prodi, odpowiadał dodatkowo za rybołówstwo (w 2004 wspólnie z Sandrą Kalniete).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po odejściu z KE kierował związanym z ÖVP think tankiem Ökosozialen Forum Europa. W 2015 wybrany na prezydenta instytutu badawczego Institut für Höhere Studien w Wiedniu.

  Odznaczony Wielką Złotą Odznaką Honorową na Wstędze za Zasługi dla Republiki Austrii (1992). W 2005 uhonorowany doktoratem honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Austrii (niem.). [dostęp 2016-03-27].
  2. Franz Fischler: Profile (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2016-03-27].
  3. Franz Fischler neuer Präsident des Ökosozialen Forums Europa und des Ökosozialen Forums Österreich (niem.). oekosozial.at, 22 czerwca 2005. [dostęp 2016-03-27].
  4. Kuratorium des IHSneu gewählt (niem.). ihs.ac.at, 14 grudnia 2015. [dostęp 2016-03-27].
  5. 10542/AB XXIV. GP – Anfragebeantwortung (elektr. übermittelte Version) (niem.). parlament.gv.at, 23 kwietnia 2012. [dostęp 2016-03-27].
  6. Franz Fischler otrzymał tytułu doctora honoris causa SGGW. minrol.gov.pl, 13 maja 2005. [dostęp 2016-03-27].
  Austriacka Partia Ludowa (niem. Österreichische Volkspartei, ÖVP) – austriacka partia chrześcijańsko-demokratyczna. Z partii wywodziło się pięciu kanclerzy, a także prezydenci Kurt Waldheim i Thomas Klestil. ÖVP należy do Europejskiej Partii Ludowej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Odznaka honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii (niem. Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich) – najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Austrii, ustanowione przez Parlament Republiki 2 kwietnia 1952. Jest nadawane obywatelom austriackim i obcokrajowcom za zasługi dla Republiki. Posiada 15 stopni. Wszystkie stopnie nadaje Prezydent Republiki.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Franz Vranitzky (ur. 4 października 1937 w Wiedniu) − austriacki ekonomista i polityk, przewodniczący SPÖ (1988–1997). Kanclerz federalny Austrii w latach 1986–1997.
  Absam – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Innsbruck-Land. Liczy 6067 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.