• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • František Lobkowicz

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Zakon Rycerzy i Szpitalników świętego Łazarza z Jerozolimy (łac. Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani), potoczne nazwy: lazaryci, łazarzyści, lazarianie – jedna z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych, w skład której wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz kawalerowie i damy, będący świeckimi członkami, oddanymi życiu w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych.
  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  František Václav Lobkowicz (ur. 5 stycznia 1948 w Pilźnie) – czeski duchowny rzymskokatolicki, biskup ordynariusz ostrawsko-opawski.

  Przeor (łac. prior - przedni, naczelny) – przełożony domu zakonnego lub wyższy duchowny, niebędący biskupem. Odpowiednikiem w zakonach i zgromadzeniach zakonnych żeńskich jest przeorysza.6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.

  Życiorys[]

  Pochodzi ze starej czeskiej rodziny książąt Lobkowiczów. W 1966 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze. Rok później przeniósł się do seminarium duchownego w Litomierzycach. W 1968 r. wstąpił do zakonu premonstratensów. W latach 1968-1969 studiował teologię w Innsbrucku. 15 sierpnia 1972 r. został wyświęcony na księdza.

  Opawa (czes.: Opava, niem.: Troppau, śl.: Uopawa, staropol.: Tropawa) – miasto w kraju morawsko-ślaskim, na Śląsku Czeskim przy granicy z Polską na Płaskowyżu Głubczyckim nad rzeką Opawą. Okolice miasta zwane są Śląskiem Opawskim.Mladá fronta DNES (pl. Młody front dzisiaj) - czeski dziennik, jedna z trzech głównych gazet codziennych w tym kraju (obok Lidovych novin i Hospodářskich novin).

  W latach 1972-1974 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Od 1975 r. pracował w archidiecezji ołomunieckiej. Od 1984 r. był proboszczem w Mariánskich Horách. 17 marca 1990 został mianowany biskupem tytularnym Catabum Castra i biskupem pomocniczym archidiecezji praskiej. Sakrę biskupią otrzymał 7 kwietnia 1990 r. W latach 1992-2001 był delegatem apostolskim zarządzającym zakonem krzyżowców z czerwoną gwiazdą, a od 2000 r. pełni funkcję przeora dla lazarytów w Czechach należących do obediencji orleańskiej.

  Biskup diecezjalny – biskup, któremu powierzono aktualnie istniejącą diecezję. Potocznie wobec biskupa diecezjalnego używa się również określenia biskup ordynariusz.Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą (łac. Ordo Militaris Crucigerorum cum Rubea Stella – O.Cr. lub także Ordo Sacrorum ac militarium Crucigerorum cum rubea stella - O.Crurig. , czes. Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou) – chrześcijański zakon rycerski o charakterze szpitalnym, przekształcony z czasem w zakon kanoników regularnych, powstały i uformowany w latach trzydziestych XIII wieku z inicjatywy św. Agnieszki Czeskiej, pozostający:

  30 maja 1996 r. został mianowany pierwszym ordynariuszem diecezji ostrawsko-opawskiej.

  Podejrzenia o współpracę z StB[]

  6 października 2006 r. w gazecie Mladá fronta Dnes został opublikowany artykuł Marie Rút Křížkovéj, informujący, że František Lobkowicz był przez kilka lata zarejestrowany jako agent czechosłowackiej Służby Bezpieczeństwa. 11 grudnia 2006 biskup oświadczył, że ma czyste sumienie

  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • František Lobkowicz na stronie catholic-hierarchy.org
 • Informacje z dokumentów czechosłowackiej Służby Bezpieczeństwa na temat biskupa

 • Od 1237 (czyli od powstania zakonu) do 1305 na czele krzyżowców z czerwoną gwiazdą stał mistrz. Od 1305 mistrz zakonu był tytułowany jako supremus magister (najwyższy mistrz). W 1378 w stosunku do najwyższego zwierzchnika zgromadzenia użyto tytułu mistrz-generał, a w 1535 w oficjalnej korespondencji pojawił się tytuł wielkiego mistrza i od tamtej pory do czasów współczesnych ten właśnie tytuł jest używany w formie „generał i wielki mistrz Rycerskiego Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą”.Rodzina Lobkowicz (znana także jako Lobkowitz lub Lobkovic, Lobkovicové) to jeden z najstarszych, wciąż istniejących czeskich rodów szlacheckich, znany od XIV wieku. Pierwsi Lobkowiczowie wzmiankowani byli jako szlachta w północno-wschodnich Czechach. Mikuláš Chudý ("biedny") z Újezda (później z Lobkowicz) był prominentnym XV-wiecznym politykiem. Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic był eseistą i poetą. Jego brat Jan Hasištejnský z Lobkovic był dyplomatą i odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Zdeněk Popel z Lobkowic stał na czele czeskiej Partii Katolickiej na początku XVII wieku. Jiří Kristián z Lobkowicz był ważnym czeskim politykiem. Lobkowiczowie posiadali również swoje majątki na Śląsku.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Norbertanie (Premonstratensi) – zakon rzymskokatolicki założony w roku 1120 przez św. Norberta z Xanten w miejscowości Prémontré koło Laonu we Francji. Oparty jest na regule św. Augustyna z Hippony.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Litomierzyce (czes. Litoměřice niem. Leitmeritz) – miasto w Czechach, w kraju usteckim, (Czeskie Średniogórze), u zbiegu Łaby i Ochrzy. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1799 ha, a liczba jego mieszkańców 24 489 osób.
  Pilzno (czes. Plzeň, niem. Pilsen) – miasto w Czechach zachodnich, stolica kraju pilzneńskiego i okręgu terytorialnego kraj zachodnioczeski. Położone jest w kotlinie, gdzie wiele potoków zbiega się tworząc rzekę Berounkę.
  Uniwersytet Karola w Pradze (czes. Univerzita Karlova v Praze) – uniwersytet w Pradze, założony w 1348 przez króla Czech Karola IV Luksemburskiego, najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.