• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • František Čermák

  Przeczytaj także...
  French Open 2013 – drugi w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 26 maja–9 czerwca, tradycyjnie na ziemnych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy francuskiego Paryża. Była to 112. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 21 017 000 euro.Leoš Friedl (ur. 1 stycznia 1977 w Jindřichowym Hradcu) – czeski tenisista, zwycięzca wielkoszlemowego Wimbledonu 2001 w grze mieszanej, reprezentant w Pucharze Davisa.
  Puchar Davisa 2012 – 101. edycja Pucharu Davisa – najważniejszego turnieju między reprezentacjami narodowymi w męskim tenisie ziemnym. Mecze pierwszej rundy miały miejsce w dniach 10–12 lutego, ćwierćfinały rozgrywane były 6–8 kwietnia, mecze półfinałowe odbywały się w dniach 14–16 września. Finał Pucharu Davisa 2012 miał miejsce pomiędzy 16 a 18 listopada.

  František Čermák (ur. 14 listopada 1976 w Valticach) – czeski tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa, zwycięzca turniejów zawodowych w grze podwójnej, zwycięzca French Open oraz finalista Australian Open z 2013 roku w grze mieszanej.

  Kariera tenisowa[]

  Status profesjonalny uzyskał w 1998 roku. Specjalizuje się w grze podwójnej, zwyciężając w 31 turniejach rangi ATP World Tour. Ponadto Čermák grał w 24 finałach, w których został pokonany.

  Australian Open 2013 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 14–27 stycznia, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 101. edycja rozgrywek oraz 26. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wyniosła 30 000 000 dolarów australijskich.Australian Open 2013 - gra mieszana – zawody mikstowe, rozgrywane w ramach pierwszego w sezonie wielkoszlemowego turnieju tenisowego, Australian Open. Zmagania miały miejsce pomiędzy 19–27 stycznia w Melbourne na kortach Melbourne Park.

  W grze mieszanej Čermák wygrał 1 turniej wielkoszlemowy, Roland Garros w 2013 roku wspólnie z Lucie Hradecką. W tym samym roku doszedł również z Hradecką do finału Australian Open.

  W 2005 roku reprezentował swój kraj w meczu Pucharu Davisa przeciwko Niemcom w pierwszej rundzie grupy światowej (gra podwójna). Partnerem deblowym Čermáka był Leoš Friedl. Brał udział w 1 i 2 rundzie rozgrywek w 2012 roku, kiedy reprezentacja Czech osiągnęła zwycięstwo.

  Najwyżej sklasyfikowany w rankingu deblistów był w lutym 2010 roku na 14. miejscu, natomiast w zestawieniu singlistów w październiku 2003 roku zajmował 201. pozycję.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Finały w turniejach ATP World Tour[]

  Gra mieszana (1–1)[]

  Gra podwójna (31–24)[]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie ATP (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 28 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). itftennis.com. [dostęp 28 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). daviscup.com. [dostęp 28 sierpnia 2013].
 • Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.French Open 2013 – gra mieszana – zawody mikstowe, rozgrywane w ramach drugiego w sezonie wielkoszlemowego turnieju tenisowego, French Open. Zmagania miały miejsce w dniach 30 maja–6 czerwca na ziemnych kortach Stade Roland Garros w Paryżu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.