• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frans Mahn

  Przeczytaj także...
  Hoofddorp to miasto w Holandii w prowincji Holandia Północna. Miasto to zostało założone w 1853 roku. W mieście tym swoją siedzibę ma firma TNT N.V..Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  29. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1956 odbyły się w stolicy Danii – Kopenhadze w dniach 25 - 26 sierpnia 1956 roku.

  Frans Mahn (ur. 24 czerwca 1933 w Amsterdamie - zm. 26 marca 1995 w Hoofddorp) – holenderski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Bas Maliepaard osiągnął w 1956 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego amatorów podczas szosowych mistrzostw świata w Kopenhadze. W zawodach tych wyprzedził Belga Norberta Verougstraete oraz innego Holendra Jana Buisa. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez Mahna na międzynarodowej imprezie tej rangi. Ponadto wygrał między innymi holenderski Ronde van Limburg w 1953 roku oraz Acht van Chaam w 1957 roku. Został także mistrzem Holandii w kategorii amatorów w 1956 roku. Startował również na torze, zdobywając między innymi złote medale w sprincie indywidualnym w 1966 i 1967 roku. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Jako zawodowiec startował w 1957-1967.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Jan Buis (ur. 15 lutego 1933 w Badhoevedorp) – holenderski kolarz szosowy, brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.

  Najważniejsze zwycięstwa i sukcesy[]

 • 1956
 • mistrzostwo świata amatorów w wyścigu ze startu wspólnego
 • 2. Ronde van Noord-Holland
 • Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Norbert Verougstraete (ur. 16 grudnia 1934 w Kortrijk) – belgijski kolarz szosowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.