Frankonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Frankonii
Dzisiejszy obszar Frankonii

Frankonia (niem. Franken) – kraina historyczna w południowych Niemczech.

Kultywar (łac. cultus = uprawny, varietas = odmiana) – wyraźnie odrębna, jednorodna i trwała odmiana uprawna (hodowlana) rośliny wyróżniająca się walorami użytkowymi lub estetycznymi (określoną cechą lub kombinacją cech), uzyskana w wyniku zabiegów hodowlanych (selekcji, krzyżowania, poliploidyzacji, działania mutagenów), ewentualnie odnaleziona w naturze lub uprawie.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

Obecnie Frankonia stanowi część Bawarii (trzy rejencje: Górna, Środkowa i Dolna Frankonia), Badenii-Wirtembergii (region Heilbronn-Franken) i Turyngii (powiaty Schmalkalden-Meiningen, Hildburghausen, Sonneberg, Wartburg). Największe miasta Frankonii to Norymberga, Würzburg, Fürth.

W średniowieczu Frankonia była jednym z pięciu księstw niemieckich, obok Saksonii, Lotaryngii, Szwabii i Bawarii.

Państwo wschodniofrankijskie - jedno z trzech państw powstałych na mocy traktatu z Verdun z 843 r. Jego królem został Ludwik II Niemiecki. Na terenie tego państwa wykształcało się przez wieki państwo niemieckie. Państwo wschodniofrankijskie określane od XI wieku mianem regnum teutonicorum, było poprzednikiem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Do początku XII wieku nazywało się oficjalnie regnum francorum orientalium, czyli Królestwo Wschodnich Franków.Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.

Frankończycy są szczególnie dumni z ich piwa. Górna Frankonia posiada największe skupisko browarów w Niemczech. W Górnej Frankonii przetrwała tradycja domowego wyrobu i wyszynku piwa znanego jako zoigl. Także frankońskie białe wino (Frankenwein) ma długą tradycję i jest produkowane przede wszystkim z odmian müller-thurgau, sylvaner i bacchus.

Powiat Sonneberg (niem. Landkreis Sonneberg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Sonneberg.Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.

Turystyka[ | edytuj kod]

Przez Frankonię wzdłuż Menu biegnie Mainradweg – turystyczna trasa rowerowa oceniona pięcioma gwiazdkami jakości przez Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy. Ma długość około 600 kilometrów. Zaczyna się w okolicach Bayreuth, prowadzi m.in. przez Bamberg, Würzburg, Aschaffenburg, Frankfurt nad Menem, aż do ujścia Menu do Renu koło Moguncji.

Region Heilbronn-Franken (do 20 maja 2003 Region Franken) – region w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart. Siedzibą regionu jest miasto Heilbronn.Fürth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Fürth, chociaż do niego nie należy. Razem z Norymbergą i Erlangen tworzy trójmiasto frankońskie. Liczy 116 317 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 10 km na wschód, Monachium ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart ok. 150 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem ok. 190 km na północny zachód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. W Fürth działa polska diaspora.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Książęta Frankonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Was ist Zoigl? (niem.). zoigl.de. [dostęp 9 września 2013].
  2. Tom Stevenson: The Sotheby's Wine Encyclopedia. Wyd. 4. Londyn: Dorling Kindersley, 2005, s. 377. ISBN 0-7566-1324-8. (ang.)
  3. Szymon Nitka, Frankonia. Romantyczna podróż przez Niemcy, „Znajkraj”, 15 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-25] (pol.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Zoigl (także Zeugl albo Kommunbier) – piwo dolnej fermentacji, produkowane w północnej części Górnego Palatynatu w Niemczech i warzone przez osoby prywatne. Zacier na zoigla przygotowuje się w publicznym browarze (Kommunbrauhaus). Browarnicy zabierają brzeczkę do domu i fermentują ją przy użyciu drożdży. Każdy z nich wykorzystuje swój tradycyjny przepis, więc smak zoigla nie jest jednorodny i różnice między poszczególnymi miejscowościami, i piwowarami są wyczuwalne.
  Górna Frankonia (niem. Oberfranken) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Frankonii jest Bayreuth. Inne większe miasta to Bamberg i Hof. Przez Górną Frankonię przepływa Men. Znajdują się tutaj też góry Smreczany i Szwajcaria Frankońska.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.
  Dolna Frankonia (niem. Unterfranken) – bawarski okręg administracyjny. Kraina ta leży na północnym zachodzie kraju związkowego i graniczy od południa i zachodu z Badenią-Wirtembergią oraz Hesją. Na północy posiada wspólną granicę z Turyngią. Od wschodu graniczy zaś z bawarskimi okręgami admistracyjnymi: Górna oraz Środkowa Frankonia. Ponieważ główną rzeką przepływającą przez Dolną Frankonię jest Men, region ten, zwłaszcza przez jego mieszkańców, nazywany jest Men-Frankonią. Administracyjnym centrum oraz stolicą okręgu jest Würzburg.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Powiat Hildburghausen (niem. Landkreis Hildburghausen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Hildburghausen.
  Powiat Wartburg (niem. Wartburgkreis) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Bad Salzungen.

  Reklama