• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frankenstein  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Frankenstein Pronunciation in English, dictionary.cambridge.org [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. Brian Wilson Aldiss: Billion year spree: the history of science fiction. Doubleday, 1973. ISBN 978-0385088879.
  3. Brian W. Aldiss, O pochodzeniu gatunków: Mary Shelley [w] Mary Wollstonecraft Shelley, Frankenstein, Poznań 1989 ISBN 83-210-0790-2.
  4. Marc Poree, Frankenstein w kinie [w] Mary Shelley, Frankenstein, Warszawa 1998, s. 253. ISBN 83-7200-080-8.
  5. Zob. Giovanni Aldini.
  6. mihaugal: Mary Shelley Wollstonecraft – Prometeusz grozy (pol.). W: Horror Online [on-line]. 2007. [dostęp 2010-03-15].
  7. Mary Shelley, Frankenstein, Warszawa 1998, s. 10. ISBN 83-7200-080-8.
  8. Marcin Dziedzic, Gabriela Połutrenko Afery śląskich grabarzy, „Sudety” nr 2/35 (luty 2004) s. 12.
  9. Georg Wilhelm Justin Wagner, Statistisch-topographisch-historische Beschreibung des Großherzogthums Hessen: Provinz Starkenburg, Tom 1. Carl Wilhelm Leske, Darmstadt październik 1829.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Żabski: Słownik literatury popularnej. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1997, s. 339–340. ISBN 83-7091-039-4.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • O książce i jej autorce na stronie Horror Online
 • Ekranizacje „Frankensteina” (od roku 2012) i informacje o książce „Frankenstein 100 lat w kinie”
 • Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.Frankenstein – amerykański film fabularny (horror) powstały w 1931 na podstawie powieści Mary Shelley. Został zrealizowany w erze Pre-Code.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.
  Mary Shelley lub Mary Wollstonecraft Godwin (ur. 30 sierpnia 1797 w Londynie, zm. 1 lutego 1851 w Londynie) – angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu. Tworzyła w gatunku powieści gotyckiej, prekursorka powieści SF.
  Przekleństwo Frankensteina (ang. The Curse of Frankenstein) – brytyjski horror z 1957 roku. Film jest adaptacją powieści Mary Shelley pt. Frankenstein. Został wyprodukowany przez studio Hammer Film Productions i zapoczątkował cykl filmów o Frankensteinie.
  Wiktor Frankenstein – postać fikcyjna, bohater powieści Mary Shelley pt. Frankenstein oraz filmów zrealizowanych z jej inspiracji. Był naukowcem, któremu udało się stworzyć istotę, sztucznego człowieka, z ożywionych zwłok ludzkich.
  Nieder-Beerbach – część miejscowości (Ortsteil) w gminie Mühltal w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Darmstadt-Dieburg.
  Rękopis (manuskrypt) – zapisany odręcznie tekst, w odróżnieniu od powielanego mechanicznie. Termin stosowany zwykle w odniesieniu do zabytkowych książek lub dokumentów pochodzących z okresu przed upowszechnieniem się druku. W takim rozumieniu każdy rękopis jest dziełem niepowtarzalnym o indywidualnych cechach. W szerszym znaczeniu, rękopis to każdy tekst zapisywany ręcznie za pomocą np. ołówka, atramentu, tuszu.
  Stwórca, Stworzyciel, Bóg Stwórca to istota (często Bóg), która zgodnie z wierzeniami powszechnymi w wielu religiach i mitologiach miała powołać świat i ludzi do istnienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.