• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frank Vandenbroucke

  Przeczytaj także...
  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Frank Vandenbroucke (ur. 6 listopada 1974 w Mouscron - zm. 12 października 2009 w Saly, Senegal) – belgijski kolarz szosowy i torowy, zwycięzca wielu najważniejszych wyścigów jednoetapowych i wieloetapowych, w zawodowym peletonie od 1994 roku.

  Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Frank Vandenbroucke osiągnął w 1992 roku, kiedy zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata juniorów. W 1993 roku zdobył tytuł torowego mistrza Belgii w madisonie, a w 1995 roku zwyciężył w Brussels Cycling Classic. W kolejnych latach wygrał też między innymi: Grote Scheldeprijs, GP Ouest-France, Österreich-Rundfahrt i Tour Méditerranéen (1996), Rund um Köln i Tour de Luxembourg (1997), Paryż-Nicea i Tour de Wallonie (1998), a także Liège-Bastogne-Liège, Grand Prix d'Ouverture La Marseillaise i Omloop Het Nieuwsblad (1999). W 1999 roku zajął też dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a España, wygrywając dwa etapy oraz klasyfikację punktową. Dwukrotnie startował w Tour de France, ale w 1997 roku zajął 50. miejsce, a trzy lata później nie ukończył wyścigu. Nigdy nie zdobył medalu na międzynarodowej imprezie, najbliżej podium był w 1999 roku, kiedy na szosowych mistrzostwach świata w Weronie był siódmy w wyścigu ze startu wspólnego. Trzy lata wcześniej wystartował w tej samej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, kończąc rywalizację na 25. pozycji.

  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.Dookoła Austrii; niem. Österreich-Rundfahrt – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Austrii, co roku w lipcu (wcześniej w czerwcu). Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour, wówczas mając kat. 2.1, a od roku 2006 ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.

  W życiu prywatnym był człowiekiem dość kontrowersyjnym. Był przesłuchiwany za posiadanie środków dopingujących oraz za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym. Cierpiał na depresję i próbował popełnić samobójstwo po tym, jak jego żona zagroziła mu rozwodem. Zmarł podczas wakacji w Senegalu z powodu zakrzepu płucnego.

  GP Ouest-France (do 1989 Grand Prix Ouest France-Plouay) – jednodniowy wyścig kolarski dookoła Plouay w zachodniej Francji, rozgrywany co roku w sierpniu. Od 2005 wyścig ten należy do cyklu UCI ProTour. GP Ouest-France zorganizowano po raz pierwszy w 1931.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Najważniejsze zwycięstwa[ | edytuj kod]

 • 1995 - Paryż-Bruksela
 • 1996 - Grand Prix Ouest France-Plouay, Grote Scheldeprijs
 • 1997 - Tour de Luxembourg
 • 1998 - Gandawa-Wevelgem, Paryż-Nicea
 • 1999 - Omloop Het Volk, Liège-Bastogne-Liège, dwa etapy w Vuelta a España
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Frank Vandenbroucke nie żyje. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 12 października 2009. [dostęp 13 października 2009].
  2. "Vandenbroucke dies", cyclingnews.com, 13.10.2009

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na stronie trap-friis.dk (ang.)
 • Profil na stronie sports-reference.com (ang.)
 • Profil na stronie the-sports.org (ang.)
 • Rzeczpospolita.pl" Zmarł Frank Vandenbroucke (pol.)
 • Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Tour de Luxembourg – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Luksemburgu, co roku w czerwcu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Rozwód oprócz owdowienia i unieważnienia małżeństwa jest jedną z okoliczności kończących małżeństwo. Wśród rozwodów możemy wyróżnić dwa typy:
  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Mouscron (nid. Moeskroen) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut (Walonia). Ludność: 52 534 (2005), powierzchnia 40.08 km².
  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.