• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frank Lucas

  Przeczytaj także...
  Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.Mafia II – sequel wydanej w 2002 roku czeskiej gry Mafia: The City of Lost Heaven. Akcja gry rozgrywa się w późnych latach 40. i wczesnych latach 50. XX wieku. W fabule, podobnie jak w pierwszej części, znajduje się wiele nawiązań do filmu Ojciec chrzestny Francisa F. Coppoli.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

  Frank Lucas (ur. 9 września 1930 w La Grange w Karolinie Północnej) – amerykański gangster, handlarz narkotyków w późnych latach 60. i wczesnych latach 70.

  Życiorys[]

  Frank od młodych lat miał uprzedzenia do policji z powodu brutalnego morderstwa jego kuzyna. Na początku lat 40. przyjechał do Nowego Yorku, gdzie rozpoczął karierę gangstera pod okiem Bumpy Johnsona, wówczas pracującej dla Włochów legendy Harlemu (nakręcono o nim film Hoodlum). Frank był jego kierowcą, cynglem, ściągaczem długów i pilnym uczniem.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Frank Lucas (zdjęcie policyjne ze stycznia 1975)

  W 1968 roku Bumpy umiera na zawał, a Frank stara się przejąć jego imperium. W tym celu wybiera się do bazy wojskowej w Tajlandii, gdzie dzięki pomocy kuzyna służącego tam w czasie wojny wietnamskiej udaje mu się załatwić regularne dostawy heroiny transportowane do Ameryki w wojskowych samolotach. Ten ruch znacznie umocnił jego pozycję w półświatku, a po wyeliminowaniu konkurencji jedyną osobą mogącą się równać z Lucasem był Nicky Barnes, diler który zbudował świetnie zorganizowaną siatkę dystrybucji heroiny. Przewagę Frankowi dawał jednak fakt, że jego narkotyku było więcej za taką samą cenę, do tego był czysty. Przyciągnęło to uwagę policji, a zakończone sukcesem śledztwo w tej sprawie prowadził detektyw Richie Roberts. W 1976 r. Lucas został skazany na 70 lat więzienia. Kilka lat później został zwolniony dzięki współpracy z FBI, ale ponownie go aresztowano. Ostatecznie spędził w więzieniu 15 lat. Wyszedł na wolność w 1991 r. Obecnie jest celebrytą, spotyka się z osobami takimi jak raper Snoop Dogg czy eks-diler cracku "Freeway" Rick Ross. Jest przykuty do wózka inwalidzkiego z powodu wypadku samochodowego, podczas którego złamał nogi.

  American Gangster – amerykański film fabularny (dramat kryminalny) z 2007 roku w reżyserii Ridleya Scotta, oparty na motywach z życia amerykańskiego handlarza narkotykami Franka Lucasa i artykule Marka Jacobsona The Return of Superfly.Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

  Rodzina[]

  Lucas poślubił Juliannę Farrait, miss Portoryko. Farrait została skazana za rolę w przestępczym przedsiębiorstwie męża na pięć lat za kratkami. Po tym, jak Julianna wyszła z więzienia, żyli oddzielnie przez kilka lat, a Farrait wróciła do Portoryko. Jednak w 2006 roku wrócili do siebie. Są małżeństwem od ponad 40 lat. Lucas spłodził siedmioro dzieci, w tym córkę Francine Lucas-Sinclair i syna Franka Lucasa Jr.

  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.

  W kulturze[]

 • W 2007 roku do kin trafił oparty na jego życiu film Ridleya Scotta, pt. American Gangster. W rolę Franka Lucasa wcielił się Denzel Washington.
 • Zobacz też[]

 • Mafia II

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Denzel Hayes Washington Jr. (ur. 28 grudnia 1954 w Mount Vernon) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.Mafia – tajna sycylijska organizacja przestępcza z głównym ośrodkiem w Palermo; nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  Harlem – dzielnica Nowego Jorku, zajmuje większość północnej części gminy Manhattan. Jej populacja w większości składa się z Afroamerykanów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Heroina (diacetylomorfina, diamorfina, C21H23NO5) – organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid (diacetylowana pochodna morfiny) objęty Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 roku (wykazy I i IV). W Polsce jest na wykazach I-N i IV-N Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.