• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frank Loughran

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii.
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Francis Patrick Loughran (ur. 31 stycznia 1931 w Belfaście, zm. 11 stycznia 2008 w Melbourne) – australijski piłkarz pochodzenia północnoirlandzkiego grający na pozycji pomocnika, pionier piłki nożnej w Australii, reprezentant kraju, olimpijczyk z Melbourne 1956.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Reprezentacja Australii w piłce nożnej, zwana "Socceroos" ("soccer" – piłka nożna, "roos" – kangury) – czterokrotnie grała w barażach do finałów mistrzostw świata. Jednak do mundialu udało jej się awansować dopiero za czwartym podejściem, po tym jak w listopadzie 2005 roku po rzutach karnych ograła Urugwaj. Start na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2006 był pierwszym od trzydziestu dwóch lat.

  Kariera piłkarska[ | edytuj kod]

  Frank Loughran wychowyał się w Ardoyne, dzielnicy Belfastu, gdzie grał w amatorskiej drużynie FC Brantwood. W 1954 roku wyjechał wraz z żoną Lily i dwoma synami do Australii, gdzie wraz ze szwagrem Andym założył klub FC Moreland, w barwach którego występowali w rozgrywkach stanu Wiktoria, w których zadebiutował dnia 3 kwietnia 1954 roku na Fawkner Park w South Yarra, gdzie Loughran strzelił gola w wygranym przez jego zespół meczu 7:1.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.

  W drużyną wygrał w 1957 roku na Olympic Park Stadium w Melbourne Dockerty Cup pokonując w finale 2:1 Brunswick Juventus, a Loughran strzelił zwycięską bramkę. W tym samym roku również z drużyną awansował do Victorian State League.

  W klubie występował do zakończenia swojej piłkarskiej kariery w 1961 roku.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Bob Bignall w latach 1955–1958 rozegrał 8 meczów w reprezentacji Australii, w której zadebiutował dnia 23 września 1955 roku na Brisbane Cricket Ground w Brisbane w przegranym 0:3 meczu towarzyskim przeciwko reprezentacji RPA.Brał z reprezentacją udział na igrzyskach olimpijskich 1956 w Melbourne, gdzie reprezentacja zakończyła udział w ćwierćfinale po przegranej 2:4 z reprezentacją Indii, a Loughran dnia 27 listopada 1956 roku strzelił swoją pierwszą bramkę dla reprezentacji w wygranym 2:0 meczu z reprezentacją Japonii. Swoją ostatnią bramkę dla reprezentacji strzelił dnia 16 sierpnia 1958 roku na Basin Reserve w Wellington w wygranym 3:2 meczu z reprezentacją Nowej Zelandii, przeciwko której dnia 23 sierpnia 1958 roku na Carlaw Park w Aucklandzie rozegrał swój ostatni mecz w reprezentacji, który zakończył się remisem 2:2.

  Wellington (maor. Te Whanga-nui-a-Tara) – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie (po Auckland i Christchurch), najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii.Reprezentacja Japonii w piłce nożnej – podlegająca Japońskiemu Związkowi Piłki Nożnej (jap.:日本サッカー協会, Nihon Sakkā Kyōkai) narodowa drużyna piłkarska Japonii.

  Grał również w reprezentacji Australii B, w której rozegrał ponad 30 meczów i strzelił 22 gole, w której ostatni mecz rozegrał dnia 16 maja 1959 w przegranym 1:7 meczu przeciwko Heart of Midlothian w ramach tournée tego klubu.

  Loughran za swój wkład w australijskiej piłce nożnej został wprowadzony do Australian Football (Soccer) Hall of Fame w lutym 1999 roku oraz odznaczony Medalem Doskonałości.

  Sukcesy piłkarskie[ | edytuj kod]

  FC Moreland[ | edytuj kod]

 • Awans do Victorian State League: 1957
 • Dockerty Cup: 1957
 • Po zakończeniu kariery[ | edytuj kod]

  Frank Loughran był w sztafecie noszącej znicz olimpijski podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich 2000 w Sydney. Zmarł 11 stycznia 2008 w Melbourne po krótkiej chorobie w wieku 77 lat.

  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu. XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Statystyki na FIFA.com (ang.)
 • Statystyki na Ozfootball.net (ang.)
 • Statystyki na Sports-Reference.com (ang.)
 • Frank Loughran w bazie National Football Teams (ang.)
 • Olympic Park Stadium – wielofunkcyjny stadion, który znajdował się na Olympic Boulevard w Melbourne. Stadion został zbudowany na Igrzyska olimpijskie w 1956 roku. Stadion znajdował się w niewielkiej odległości od Meloburne Cricket Ground. Olympic Park jest obecnie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy stadion, który będzie głównie stosowany do treningów przez Collingwood Football Club. Michael Jackson wykonał tutaj koncert 13 listopada 1987 roku w ramach trasy koncertowej Bad World Tour.Reprezentacja Indii w piłce nożnej została powołana do życia w 1937 roku, gdy kraj ten był kolonią Wielkiej Brytanii, ale dopiero po uzyskaniu niepodległości w 1948 została przyjęta do FIFA i od tej chwili mecze Indii uważa się za oficjalne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Reprezentacja Nowej Zelandii w piłce nożnej (nazywana All Whites) dwukrotnie zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata – w 1982 r., przegrywając wszystkie trzy spotkania w grupie (z Brazylią 0:4, ZSRR 0:3 i Szkocją 2:5) oraz na Mistrzostwa Świata w 2010 r. w RPA, remisując we wszystkich trzech meczach w grupie (1:1 z Włochami i Słowacją, oraz bezbramkowo z Paragwajem), co oznaczało że Nowa Zelandia została jedyną niepokonaną drużyną tego mundialu, ale również nie dało jej awansu do 1/8 finału. Uczestniczy od początku w rozgrywkach o Puchar Narodów Oceanii, zajmując czterokrotnie pierwsze miejsce (w 1973, 1998, 2002, 2008), raz drugie (w 2000) i trzykrotnie trzecie miejsce (w 1996, 2004 i 2012). Jako zwycięzca strefy Oceanii, również trzykrotnie brała udział w Pucharze Konfederacji (w 1999 i 2003 oraz 2009), przegrywając 8 spotkań, a remisując zaledwie jedno (0:0 z Irakiem w roku 2009).
  Znicz olimpijski – znicz, który jest zapalany w dzień rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Znicz zapala ostatni uczestnik (czasami może to być grupa osób) sztafety biegnącej z ogniem olimpijskim zapalonym tradycyjnie w Olimpii od promieni słonecznych. Znicz pozostaje zapalony aż do końca igrzysk olimpijskich.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.
  Basin Reserve - narodowy stadion Nowej Zelandii do gry w krykieta zbudowany w 1868 r. W XX wieku nadano mu status zabytku. Jest to najpopularniejszy i największy stadion do gry w krykieta w Nowej Zelandii (krykiet jest sportem narodowym tego kraju). Stadion był używany również jako scena koncertowa.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.