Frank Drake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Drake (2008)

Frank Drake (ur. 28 maja 1930 w Chicago) – amerykański astronom i astrofizyk. Zasłynął głównie jako założyciel SETI i twórca równania Drake’a.

Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.

Młodość[ | edytuj kod]

Jako nastolatek, Drake interesował się elektroniką i chemią. Twierdzi, że rozważał możliwość istnienia życia na innych planetach już w wieku 8 lat, lecz nigdy nie dzielił się tymi przemyśleniami z rodziną lub nauczycielami z powodu panującej wtedy ideologii religijnej.

Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) – rozbudowany, wieloletni projekt naukowy, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, a niebędących dziełem człowieka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Podjął studia na Cornell University, na kierunku astronomia. Jego przekonanie o istnieniu życia pozaziemskiego zostało podbudowane wykładem astrofizyka Ottona Struvego w roku 1951. Po ukończeniu college’u i odbyciu służby wojskowej dostał się do Harvardu na kierunek radioastronomia.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Carl Edward Sagan (ur. 9 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 1996 w Seattle) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii.

Osiągnięcia[ | edytuj kod]

Żywo zainteresowany współczesnymi poglądami na prawdopodobieństwo istnienia i wykrywalność pozaziemskich cywilizacji, Drake rozpoczął karierę podejmując badania radioastronomiczne w National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a następnie w Jet Propulsion Laboratory. Prowadził pomiary, które pozwoliły odkryć obecność jonosfery i magnetosfery na Jowiszu.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).

W roku 1960 Drake poprowadził pierwsze badanie mające na celu znalezienie inteligencji pozaziemskiej (znane jako Projekt Ozma). Dokładnie przebadano szum pochodzący z paru gwiazd, lecz nie znaleziono żadnego dowodu na istnienie obcych. Jednak pomysł się przyjął. Mimo że nie dysponujemy zadowalającymi dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, Drake żywi przekonanie, że „kontakt” jest nieunikniony w ciągu nadchodzących lat w formie sygnału radiowego bądź świetlnego.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Obserwatorium Arecibo – radioteleskop o największej pojedynczej czaszy na świecie, mającej średnicę 305 metrów. Znajduje się w okolicach miejscowości Arecibo w Portoryko. Jest wykorzystywany przez Cornell University we współpracy z National Science Foundation w badaniach radioastronomicznych, atmosferycznych i radarowych. Dostęp do teleskopu jest udzielany jednostkom naukowym na podstawie podań przez niezależną komisję naukową.

W roku 1961 był jednym ze współorganizatorów pierwszej konferencji SETI. Podczas tego spotkania kilku naukowców przedstawił po raz pierwszy swe słynne równanie. Jest to wzór łączący serię prawdopodobieństw, aby spróbować określić ilość inteligentnych cywilizacji („N”) i ukazać brak przesłanek pozwalających stwierdzić w miarę jednoznaczny wynik – waha się on bowiem od 1 do 1 000 000 w zależności od współczynników. Rozbieżność wyników napędza projekt poszukiwań obcych cywilizacji SETI.

Projekt Ozma – pionierski eksperyment SETI, uruchomiony w 1960 przez astronoma z Uniwesytetu Cornella, Franka Drake’a, w National Radio Astronomy Observatory w Green Bank (Wirginia Zachodnia). Celem eksperymentu było poszukiwanie oznak obcych cywilizacji w odległych systemach, poprzez nasłuch w paśmie radiowym. Nazwa projektu została zapożyczona od imienia księżniczki Ozmy, władczyni fikcyjnej krainy Oz z powieści Franka Bauma. Informacje o poszukiwaniach zostały opublikowane w artykułach popularnych ówczesnych mediów, m.in. w „Time”.Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 w ramach programu Voyager. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na Ziemi. Przeznaczone są dla pozaziemskich cywilizacji lub ludzi z przyszłości, którzy zdołaliby je odnaleźć. Pomysłodawcami dwugodzinnego nagrania byli Frank Drake i Carl Sagan. Nie są to jedyne sondy z tego typu wiadomością Poprzedzające Voyagery sondy Pioneer 10 i Pioneer 11 również posiadają płytki z informacjami o Ziemi i jej mieszkańcach

Jako naukowiec, Drake zajmował się początkowo pulsarami. W latach 60. i 70. był profesorem na Uniwersytecie Cornell i dyrektorem National Astronomy and Ionosphere Center – formalnej nazwy Obserwatorium Arecibo.

W roku 1971 zaprojektował wspólnie z Carlem Saganem aluminiową płytkę Pioneera z nadrukowanymi informacjami o naszej cywilizacji. Przekaz na płycie został specjalnie przygotowany w formie pozwalającej obcej cywilizacji na zrozumienie go. Drake był także współtwórcą Voyager Golden Record – płyty gramofonowej zawierającej podobne informacje (lecz w znacznie większej ilości) oraz obrazkowe instrukcje rozkodowania sygnału.

Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Drake jest członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, gdzie w latach 1989–1992 przewodniczył radzie fizyki i astronomii. Był zaangażowany w projekt Phoenix.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Frank Drake i jego curriculum vitae na stronie SETI (ang.). [dostęp 2015-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-10)].
 • Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.Równanie Drake’a – wzór próbujący określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej Galaktyce. Zaproponował je dr Frank Drake w latach 60. XX wieku. Głównym celem równania nie jest dokładne określenie liczby cywilizacji; ma ono na celu raczej dokładniejsze zrozumienie mechanizmów, które wpływają na szanse powstania takich cywilizacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Radioastronomia – dział astronomii obserwacyjnej, zajmujący się badaniem za pomocą radioteleskopów promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych emitowanego przez obiekty kosmiczne. Zakres widma elektromagnetycznego będący obszarem zainteresowania radioastronomii rozciąga się od promieniowania mikrofalowego aż do ultradługich fal radiowych. Zakres ten odpowiada długości fal od poniżej 1 mm do setek metrów, od strony fal krótkich sąsiaduje on z zakresem fal podczerwonych.
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej wyróżniającym się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe).
  Projekt Phoenix – projekt programu SETI mający na celu poszukiwanie inteligentnych istot pozaziemskich poprzez nasłuchiwanie sygnałów radiowych. Projekt Phoenix został zainaugurowany w lutym 1995 roku przez radioteleskop Parkes znajdujący się w australijskiej Nowej Południowej Walii. Między wrześniem 1996 i kwietniem 1998 używano radioteleskopu znajdującego się w Green Bank w stanie Wirginia Zachodnia. W latach 1998–2004 obserwacje prowadzono za pomocą radioteleskopu Arecibo znajdującego się w Portoryko.
  Otto Ludwikowicz Struve (ros. Отто Людвигович Струве, ur. 12 sierpnia 1897 w Charkowie, zm. 6 kwietnia 1963 w Berkeley) – amerykański astronom pochodzenia rosyjskiego.
  National Academy of Sciences (NAS) – narodowa akademia nauk Stanów Zjednoczonych jest amerykańską korporacją, której członkowie pro publico bono służą jako doradcy w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny. Jej członkowie są co rok wybierani przez bieżących członków, biorąc pod uwagę ich dorobek naukowy i osiągnięcia badawcze.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama