• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Frank - film

  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  John Marcus „Scoot” McNairy (ur. 11 listopada 1977 w Dallas, Teksas) – amerykański aktor i producent. Znany ze swoich ról w filmach: Strefa X (2010), Operacja Argo (2012), Non-Stop (2014) oraz Zaginiona dziewczyna (2014).

  Frankbrytyjsko-irlandzki film komediowy z gatunku dramat z 2014 roku w reżyserii Lenny'ego Abrahamsona. Wyprodukowana przez wytwórnię Film4, Irish Film Board - Bord Scannán na hÉireann, Element Pictures i Runaway Fridge Films.

  Premiera filmu odbyła się 17 stycznia 2014 podczas Festiwalu Filmowego w Sundance, a cztery miesiące później 9 maja w Wielkiej Brytanii. W Polsce premiera filmu odbyła się 11 lipca 2014. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Dublinie w Irlandii oraz Albuquerque w Nowym Meksyku i Austin w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, a kręcenie zdjęć rozpoczęto 8 stycznia 2013.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Dwudziestoparolatek Jon Burroughs (Domhnall Gleeson) mieszka z rodzicami w nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii. Ma nudną pracę i bardzo chce zrobić karierę muzyczną. Szansa na spełnienie marzeń pojawia się, gdy do jego miejscowości przyjeżdża na koncert popowa grupa Soronprfbs. Liderem zespołu jest genialny Frank (Michael Fassbender), który nie pokazuje się bez maski – ogromnej głowy z masy papierowej. Do kapeli należy też nadpobudliwa Clara (Maggie Gyllenhaal). Jon dołącza do muzyków, ale współpraca z grupą ekscentryków szybko zaczyna przerastać wrażliwego chłopaka.

  Domhnall Gleeson (ur. 12 maja 1983 roku w Dublinie) – irlandzki aktor filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta. Jest synem aktora Brendana Gleesona i Mary Weldon. Ma trzech ma braci: Fergusa, Briana i Ruairi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Źródło: Filmweb

 • Domhnall Gleeson jako Jon Burroughs
 • Michael Fassbender jako Frank
 • Maggie Gyllenhaal jako Clara
 • Scoot McNairy jako Don
 • François Civil jako Baraque
 • Carla Azar jako Nana
 • Tess Harper jako mama Franka
 • Bruce McIntosh jako tata Franka
 • Hayley Derryberry jako Simone
 • Lauren Poole jako Alice
 • Kevin Wiggins jako Hillbilly
 • Moira Brooker jako matka Jona
 • Paul Butterworth jako ojciec Jona
 • Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Źródło: Filmweb

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. Tessie Jean Washam (ur. 15 sierpnia 1950 w Mammoth Spring w stanie Arkansas) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Zbrodnie serca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Frank w bazie Filmweb
  2. Frank (2014) (ang.). imdb.com. [dostęp 2015-04-25].
  3. FRANK (15). W: Artificial Eye [on-line]. British Board of Film Classification, 2014-03-02. [dostęp 2015-04-25].
  4. Frank (2014) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2015-04-25].
  5. Frank (2014) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2015-04-25].
  6. Frank (2014) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2015-04-25].
  Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Michael Fassbender (ur. 2 kwietnia 1977 w Heidelbergu) − niemiecko-irlandzki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, także kierowca wyścigowy.
  Maggie Gyllenhaal (właśc. Margaret Ruth Gyllenhaal, ur. 16 listopada 1977 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, nominowana w 2010 do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Szalone serce.
  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.
  Carla Azar – amerykańska multiinstrumentalistka, członkini zespołu Autolux. Gra przede wszystkim na perkusji, ale także na dzwonkach, ksylofonie, melotronie, pianinie i gitarze basowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.