• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franco Gandini

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.55. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1958 odbyły się w stolicy Francji - Paryżu. Oprócz poprzednio rozgrywanych konkurencji: sprintu zawodowców i amatorów, wyścigu na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścigu ze startu zatrzymanego zawodowców do programu powrócił także wyścig ze startu zatrzymanego amatorów (ostatnio rozegrany w 1914 roku). Na tych mistrzostwach po raz pierwszy wystąpiły także kobiety, które rywalizowały w sprincie i wyścigu na dochodzenie.
  54. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1957 odbyły się w belgijskim Liège. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

  Franco Gandini (ur. 28 lipca 1936 w Parmie) – włoski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Leandro Faggin (ur. 18 lipca 1933 w Padwie - zm. 6 grudnia 1970 tamże) – włoski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny złoty medalista olimpijski oraz wielokrotny medalista torowych mistrzostw świata.XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Franco Gandini osiągnął w 1956 roku, kiedy wspólnie z Leandro Fagginem, Valentino Gasparellą, Antonio Domenicali i Virginio Pizzalim zdobył złoty medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie podczas igrzysk olimpijskich w Melbourne. Na rozgrywanych rok później torowych mistrzostwach świata w Liège zdobył srebrny medal w indywidualnej rywalizacji amatorów, ulegając jedynie swemu rodakowi Carlo Simonighowi. Ostatni medal zdobył podczas mistrzostw świata w Paryżu w 1958 roku, gdzie w indywidualnym wyścigu na dochodzenie zawodowców zajął trzecie miejsce, przegrywając tylko z Francuzem Rogerem Rivière oraz Leandro Fagginem.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Parma – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. 174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w 183 p.n.e., jako kolonia rzymska. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Roger Rivière (ur. 23 lutego 1936 w Saint-Étienne - zm. 1 kwietnia 1976 w Saint-Galmier) – francuski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny torowy mistrz świata.Antonio "Tonino" Domenicali (ur. 17 lutego 1936 w Serravalle - zm. 4 lipca 2002 w Segrate) – włoski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Valentino Gasparella (ur. 30 czerwca 1935 w Isola Vicentina) - włoski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz trzykrotny medalista mistrzostw świata.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.