• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszka Nowak

  Przeczytaj także...
  Helena Sierakowska, z domu Lubomirska (ur. 1895 w Przeworsku, zm. 26 października 1939 w Rypinie) – polska działaczka społeczna.Mikołajki Pomorskie – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Mikołajki Pomorskie przy drodze wojewódzkiej nr 522 i na trasie linii kolejowej nr 9 Gdańsk–Warszawa w pasie moren czołowych i w sąsiedztwie niewielkich lasków.
  Powiśle (rzadziej Powiśle Gdańskie) – współczesny region geograficzny obejmujący obszary nad dolną Wisłą, na jej wschodnim brzegu. Obszar ten znajduje się na terenie historycznej Pomezanii (sięgającej od Wisły po Pasłękę).

  Franciszka Nowak z domu Liebrecht (ur. 25 października 1870 w Krastudach koło Mikołajek Pomorskich, zm. 17 listopada 1966 w Krastudach) – działaczka polska na Powiślu.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nadrenia (niem. Rheinland) – kraina historyczna w zachodniej części Niemiec; obecnie w granicach krajów związkowych Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Była z zawodu krawcową. Wraz z mężem (nieznanym z imienia Nowakiem, kołodziejem) spędziła kilkanaście lat na pracy zarobkowej w Nadrenii. Działała tam w polskich organizacjach i stowarzyszeniach. Po powrocie na Powiśle w 1916 kontynuowała działalność, współpracując m.in. z Heleną Sierakowską i rodziną Donimirskich, przez ponad 20 lat kierowała Towarzystwem Kobiet Św. Kingi w Mikołajkach. Działała także w Związku Polaków w Niemczech (po plebiscycie). W latach 30. prowadziła polską bibliotekę, której zbiory ukrywała w czasie II wojny światowej. Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.17 listopada jest 321. (w latach przestępnych 322.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 44 dni.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Oracki, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1983
 • 25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.767 sek.