• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Woźniak

  Przeczytaj także...
  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – wyższa szkoła muzyczna, wcześniej (od założenia w 1947 r. do zmiany nazwy w 1982 r.) nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.
  Karl Georg Büchner (ur. 17 października 1813 w Goddelau w Hessen-Darmstadt, zm. 19 lutego 1837 w Zurychu) – niemiecki rewolucjonista, pisarz i przyrodnik.

  Franciszek Woźniak (ur. 7 sierpnia 1932 w Rawiczu, zm. 14 stycznia 2009 w Bydgoszczy) – polski kompozytor, pianista i pedagog, rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w latach 1975-1981 prezes Oddziału Poznańskiego Związku Kompozytorów Polskich, a w latach 1975-1990 członek Komisji Repertuarowej Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna.

  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.Rawicz – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim (siedziba władz powiatu), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rawicz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

  Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (obecnie Akademia Muzyczna w Poznaniu) z 1960. Laureat nagrody „Od Nowa” z 1959 za muzykę do sztuki „Woyzzeck” Georga Büchnera i operę kameralną „Lekcja fruwania”. W 1960 został wyróżniony na prestiżowym Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie, a w 1971, jego „Epitafium” zdobyło III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Warszawie. Ponadto był laureatem II nagrody na III Biennale Sztuki dla Dziecka w 1977, za muzykę do sztuki „Ptam” Krystyny Miłobędzkiej.

  Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim - Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Od 1973, był wykładowcą kompozycji i przedmiotów teoretycznych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (obecnie Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), a od 1978, kontynuował pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy z którą związany był do śmierci i gdzie w 1992, uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1980, był dziekanem Wydziału Wychowania Muzycznego, w latach 1980-1981 dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w latach 1981-1987 prorektorem, a w latach 1987-1993 piastował funkcję rektora.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Biennale Sztuki dla Dziecka – cykl imprez artystycznych, organizowanych co dwa lata w Poznaniu, koncentrujących się na szeroko rozumianej sztuce skierowanej do dzieci i młodzieży. Za każdym razem impreza skupia się na innych dziedzinach sztuki.

  Kompozycje Franciszka Woźniaka wykonywane były na festiwalach krajowych oraz zagranicznych, a także zostały utrwalone w nagraniach Polskiego Radia.

  Wybrane kompozycje[]

 • ”Nokturn” na fortepian (1955 r.)
 • ”Muzyka na smyczki, fortepian i perkusję” (1960 r.)
 • ”Kołysanka” na skrzypce i fortepian (1962 r.)
 • ”Dwanaście etiud” na fortepian (1962-1965)
 • ”Kantata piastowska” (1967 r.)
 • ”Symfonia” na perkusję (1970 r.)
 • ”Słowo Kopernika” na chór mieszany (1973 r.)
 • „Promienie” na orkiestrę (1995 r.)
 • Odznaczenia i nagrody[]

 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1999 r.)
 • Złoty Krzyż Zasługi (1979 r.)
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1878 r.)
 • Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1979 r.)
 • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1996 r.)
 • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1985 r.)
 • Medal Prezydenta miasta Bydgoszczy (2005 r.)
 • Odznaka Honorowa miasta Poznania (1977 r.)
 • Przypisy

  1. J. M. Rektor prof. Franciszek Woźniak. amuz.bydgoszcz.pl, 2009-06-17. [dostęp 23 sierpnia 2009].
  2. Zmarł były rektor Akademii Muzycznej. wyborcza.pl, 2009-01-22. [dostęp 23 sierpnia 2009].

  Bibliografia[]

 • Biogram Franciszka Woźniaka na stronie culture.pl
 • Franciszek Woźniak w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poznańska Wiosna Muzyczna (dokładnie: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna) - festiwal muzyki poważnej, odbywający się w Poznaniu wiosną lub wczesną wiosną (z kilkoma latami przerw).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Krystyna Miłobędzka (ur. 8 czerwca 1932 w Margoninie koło Chodzieży), polska poetka, dramaturg, doktor nauk humanistycznych, żona Andrzeja Falkiewicza.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.