• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Sowa

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dialektologia - dział lingwistyki zajmujący się badaniem, genezą i systematyką dialektów w obrębie jakiegoś języka lub języków.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Franciszek Sowa (ur. w 1946) – polski językoznawca, doktor nauk filologicznych zajmujący się dialektologią słowiańską, onomastyką polską i hagiografią. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.

  Onomastyka (ang. onomastics, franc. onomastique, niem. Onomastik lub Namenkunde) – dział językoznawstwa zajmujący się badaniem nazw własnych (zwanych też onimami), czyli odnoszących się do konkretnych przedmiotów, a nie ich klasy (por. gr. ónōma, oznaczającego imię). Onomastyka zajmuje się m.in. nazwami miejscowości, imionami, nazwiskami.Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku – publiczna uczelnia zawodowa w Sanoku, która została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2001 roku. Kształcenie rozpoczęła od roku akademickiego 2001/2002. Uczelnia funkcjonuje pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej.

  Publikacje[]

  Lista publikacji:

  Hagiografia (gr. hagios = święty, graphein = pisać) – dział piśmiennictwa religijnego zapoczątkowany w starożytności (za czasów pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w Rzymie), który obejmuje żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów, a także nauka pomocnicza w badaniach historycznych - wiedza o pismach hagiograficznych.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
 • Twoje imię. Przewodnik hagiograficznaoonomastyczny (współautor Henryk Fros), Kraków 1976;
 • Polstina do vrecka, Bratysława 1979;
 • Język słowacki, „Nauka dla Wszystkich” nr 335, Kraków 1980;
 • Lektorske cvicenia z polstiny (współautor Marian Servatka), Bratysława 1981;
 • System fonologiczny polskich gwar spiskich, Wrocław 1990;
 • Księga imion i świętych (współautor Henryk Fros), t. I–VII, Kraków 1997–2007.
 • Słownik słów kluczowych z językoznawstwa, Kraków 1988;
 • Przypisy[]

  1. Publikacje w katalogu BN (pol.). Biblioteka Narodowa. [dostęp 2014-03-26].
  2. Franciszek Sowa w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  3. Dr Franciszek Sowa (pol.). Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku. [dostęp 2014-03-26].
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.