• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Serrano

  Przeczytaj także...
  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  Św. Francisco Serrano Frías (chiń. 德方濟; pinyin Dé Fāngjì; ur. 4 grudnia 1695 w Grenadzie w Hiszpanii, zm. 28 października 1748 w Fuzhou w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin, misjonarz, męczennik.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jego rodzicami byli Francis Serrano i Maria Frías. Został dominikaninem w Grenadzie. Na misje na Daleki Wschód wyjechał 15 lipca 1725 r., ale grupa misjonarzy z którą podróżował spędziła 16 miesięcy w Meksyku i dopiero w 1727 r. wyjechała do Manilii. Krótko po przybyciu na Filipiny Franciszek Serrano został wysłany do misji w Fujian. Razem z Janem Alcoberem udali się tam w chłopskim przebraniu. W przebraniu też pełnił swoją posługę, zwłaszcza, że w 1729 r. znacznie nasiliły się prześladowania katolików. W 29 czerwca 1746 r. został uwięziony w Fuzhou razem z innym misjonarzem Franciszkiem Diazem. Franciszek Serrano był poddawany przesłuchaniom i torturom. W nocy 28 października 1748 r. został uduszony w swojej celi.

  Juan Alcober (Juan Alcober Figuera) (ur. 31 grudnia 1694 w Grenadzie w Hiszpanii, zm. 25 października 1748 w Fuzhou w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin, misjonarz, męczennik.Biskup koadiutor – w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji zgodnie z kanonem 403 § 3 kodeksu prawa kanonicznego z 1983.

  Został mianowany biskupem koadiutorem przez Benedykta XIV w 22 września 1745, ale jego poprzednik Piotr Sans i Yordà został stracony w 1747 roku, tak że Franciszek Serrano nigdy nie był konsekrowany na biskupa.

  Dzień wspomnienia[ | edytuj kod]

 • 20 października
 • 9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich
 • Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[ | edytuj kod]

  Został beatyfikowany 14 maja 1893 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Grenada (Granada) – miasto w płd. Hiszpanii, w dolinie rzeki Genil (dopływ rzeki Gwadalkiwir), w Górach Betyckich, 271 tys. mieszkańców (1994). Stolica prowincji Grenada, w regionie Andaluzja. Ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Hiszpanii, słynna z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Szczególny urok Grenady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hierarchia Catholica medii et recentioris aevi, t. VI, Patavium 1958, s. 408. (łac.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ceferino Puebla Pedrosa (red.): Witnesses of the faith in the orient. Dominican Martyrs of Japan, China, and Vietnam. The Dominican Province of St. Joseph, New York, 2006, s. 155-157. ISBN 978-9718596036. [dostęp 2015-05-22]. (ang.)
 • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 15.
 • Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
  Benedykt XIV (łac. Benedictus XIV, właśc. Prospero Lorenzo Lambertini; ur. 31 marca 1675 w Bolonii, zm. 3 maja 1758 w Rzymie) – papież w okresie od 17 sierpnia 1740 do 3 maja 1758.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.611 sek.