Franciszek Placidi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Pijarów w Krakowie

Franciszek Placidi, wł. Francesco Placidi (ur. między 1710 a 1715 w Rzymie, zm. w 1782 w Kozienicach) – włoski architekt i rzeźbiarz, z pochodzenia rzymianin, jeden z największych twórców późnego baroku.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

W latach 1738–1740 przebywał w Dreźnie, gdzie kierował budową Hofkirche. W 1742 przybył do Polski, gdzie otrzymał posadę architekta królewskiego. W 1750 otrzymał tytuł szlachecki. Zmarł w 1782, który to rok uznawany jest za koniec epoki baroku w Polsce.

Twórczość[ | edytuj kod]

 • 1738–1740: współudział przy budowie Hofkirche w Dreźnie;
 • 1742: pałac w Grabkach Dużych;
 • 1742: Pałac Larischa w Krakowie dla Stefana Jordana
 • 1743–1746: przebudowa kaplicy Lipskich na Wawelu;
 • 1743–1748: kościół św. Bartłomieja w Morawicy;
 • 1744: przebudowa kamienicy Kołłątajowskiej przy ul. św. Jana w Krakowie;
 • 1752–1773: kościół Trynitarzy (obecnie Bonifratrów) w Krakowie;
 • około 1750: rozbudowa pałacu w Prądniku pod Krakowem dla biskupa Andrzeja Załuskiego
 • 1759–1760: fasada kościoła Pijarów w Krakowie;
 • 1768–1773: przebudowa pałacu w Wolborzu;
 • 1776–1778: pałac w Kozienicach.
 • Ponadto jest autorem licznych pomniejszych dzieł architektury świeckiej oraz małej architektury, takich jak liczne ołtarze w katedrze wawelskiej oraz w kościele Mariackim, kruchta zachodnia kościoła Mariackiego w Krakowie, nagrobki Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, kościół w Teofipolu, ołtarze główne w kościele benedyktynów w Tyńcu, kolegiacie w Dobrym Mieście i katedrze we Fromborku oraz wiele innych.

  Dom opatów cysterskich z Jędrzejowa (także Kamienica Cystersów Jędrzejowskich lub Kamienica Kołłątajowska, również Pałac Popielów) – zabytkowa kamienica o charakterze pałacowym z XV w. wpisany do rejestru zabytków dnia 7 października 1965 roku pod numerem A-52. Kamienica zlokalizowana jest na rogu ul. św. Jana 20 i ul. św. Marka). Wyjątkowo interesujący jest okazały późnobarokowy portal kamienicy z altankami. Kamienica została przebudowana w 1744 przez Franciszka Placidiego.Katedra św. Trójcy (niem. Kathedrale Ss. Trinitatis) – świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna; znana również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Placidi Franciszek, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-10-06].
  2. Sztuka Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1978, s. 392.
  3. Mariusz Karpowicz przypisuje autorstwo ołtarzy w Dobrym Mieście i Fromborku Antoniemu Solariemu, zob. Mariusz Karpowicz: Ołtarz główny katedry we Fromborku. Placidi czy Solari? w: Praxis atque theoria: studia ofiarowane profesorowi Adamowi Małkiewiczowi, Kraków 2006, s. 189-196.[1]
  Teofipol lub Teofilpol (ukr. Теофі́поль, dawniej Kamień [do XVI wieku], Kamień Czowhański [XVII wiek], Czowhań [1681-1740]), Biały Kamień – osiedle typu miejskiego w obwodzie chmielnickim Ukrainy, siedziba władz rejonu teofipolskiego.Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół rzymskokatolicki bonifratrów na Kazimierzu, przy ulicy Krakowskiej 48 w Krakowie.
  Frombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.
  Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.
  Pałac Biskupów Kujawskich – zespół parkowo-pałacowy przy ulicy Andrzeja Frycza-Modrzewskiego 107 w Wolborzu, nieopodal skrzyżowania z drogą krajową nr 8.

  Reklama