• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Kindermann

  Przeczytaj także...
  Polonizacja – proces przyswajania języka lub kultury polskiej przez jednostki i grupy społeczne funkcjonujące wcześniej w ramach innych kultur. Polonizacja może zachodzić zarówno w wyniku mniej lub bardziej wyraźnego przymusu (np. administracyjnego, edukacyjnego) jak i mieć charakter dobrowolny, tzn. nie wiązać się z żadną bezpośrednią presją.Czeladnik - jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia, młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym oraz potwierdzający je dowodem kwalifikacji zawodowych w formie zdanego egzaminu czeladniczego.
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

  Franciszek Kindermann (ur. 8 listopada 1837 w Łodzi, zm. 12 lutego 1915 w Łodzi) – przedsiębiorca łódzki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Franciszka i Wilhelminy z domu Kindt. Ojciec, z zawodu tkacz, przybył do Łodzi z Saksonii. Syn postanowił pójść w ślady ojca. W 1859 roku uruchomił przy ul. Piotrkowskiej 533 (ob. nr 110) ręczny warsztat tkacki i został wpisany do rejestrów cechowych jako właściciel manufaktury wełnianej. Dwa lata później zatrudniał 22 czeladników. W 1896 roku posiadał 70 krosien ręcznych i wyrabiał tkaniny bawełniane, wełniane, korty i chustki. Kiedy firma zaczęła przynosić zyski, w kilkuletnich odstępach czasowych, Kindermann zwracał się do ówczesnych władz o pozwolenie na budowę przy prywatnej drodze zwanej Łąkową kolejnych budynków fabrycznych. Około 1897 roku produkcja została przeniesiona do fabryki zbudowanej przy skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Andrzeja Struga. Zmechanizowany zakład podjął produkcję wełnianą i wyrabiał chusty, tkaniny oraz różnego rodzaju sukna.

  Tkacz - pracownik przemysłu włókienniczego lub rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem. Zawód tkacza jest jednym z najstarszych zawodów uprawianych przez człowieka. Jego początki sięgają neolitu.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  I wojna światowa przyniosła przedsiębiorstwu straty i jego rozwój został zahamowany. W 1928 roku przekształcono je w spółkę akcyjną „Przemysł Wełniany Franciszek Kindermann SA”. Na skutek kryzysu w latach 30. XX wieku ogłoszono jej upadłość, a hale fabryczne podnajmowano innym przedsiębiorstwom. W czasie II wojny światowej w zakładach zlokalizowana była druga w Łodzi filia „Telefunkena”.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Grobowiec Franciszka Kindermanna – grobowiec na Starym Cmentarzu w Łodzi – prosta ściana parawanowa przypomina do złudzenia budynek składający się z trzech skrzydeł tworzących literę E, nakrytych płytą. Jako materiał zastosowano jasno-szary granit. Inskrypcja z odlewanych z brązu liter: Familie Franz Kindermann.

  Franciszek Kindermann był Niemcem, który całkowicie się spolonizował i zapoczątkował łódzką linię rodu Kindermannów. Fabrykant uczestniczył aktywnie w życiu miasta, zasiadał w zarządach różnych stowarzyszeń, działał w Łódzkim Chrześcijańskim Towarzystwie Dobroczynności. W lutym 1896 roku, za wzorową służbę i szczególne trudy, został odznaczony medalem srebrnym na wstędze św. Stanisława. Zmarł 12 lutego 1915 roku w Łodzi. Grobowiec przemysłowca znajduje się na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Ogrodowej 43.

  Fabrykant (łacina: fabricans, -ntis ‘tworzący’ od fabricare ‘tworzyć’) – osoba wytwarzająca dobra, prywatny właściciel fabrykiUlica Łąkowa w Łodzi – ulica w Łodzi biegnąca południkowo od ul. Struga do al. Mickiewicza, na obszarze osiedla administracyjnego Stare Polesie.

  Dochował się 12 dzieci, w tym siedmiu synów, m.in. Leopolda Rudolfa, Juliusza Roberta, Gustawa Adolfa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leszek Skrzydło: Rody fabrykanckie. Łódź: Oficyna Bibliofilów, 1999, s. 63–64. ISBN 83-87522-23-6.
  2. Franciszek Kindermann. historycznie.uni.lodz.pl. [dostęp 2016-07-22].
  3. [bez autora]. Z Miasta i Okolic. Najwyższe nagrody. Najjaśniejszy Pan.... „Tydzień”. Rok XXIV (nr 9), s. 4, 1896-03-01. Mirosław Dobrzański (red.). Petroków (Piotrków Trybunalski): Mirosław Dobrzański. [dostęp 2016-10-03]. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pałace i wille braci Kindermannów
 • Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Juliusz Robert Kindermann (ur. 8 kwietnia 1866 w Łodzi, zm. w 1932) – fabrykant łódzki, syn Franciszka, brat Leopolda Rudolfa.
  Leopold Rudolf Kindermann (zm. 1917) – przedsiębiorca, jeden z siedmiu synów Franciszka, brat Juliusza Roberta. Ożeniony z córką bogatego fabrykanta, Laurą Feder.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.