• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Kania

  Przeczytaj także...
  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Szyndzielnia (dawniej również Szędzielnia lub Gaciok; niem. Kamitzerplatte – od nazwy niemieckiej leżącej o podnóża góry Kamienicy, spotykane również Kamnitzerplatte, 1028 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej.
  Ryn (niem. Rhein, prus. Rins) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego.

  Franciszek Kania – (Mukuru) (ur. 28 września 1931 w Tokarni, zm. 2 listopada 2005 w Bielsku-Białej) – ksiądz pallotyn, długoletni misjonarz w Rwandzie.

  Do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego wstąpił w 1950. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 z rąk bp. Zygmunta Choromańskiego w Ołtarzewie. W latach 1961-1973 pracował w Rynie na Mazurach, Sulechowie, Poznaniu i Wałbrzychu.

  W 1973 Franciszek Kania wyruszył do Rwandy w pierwszej grupie pallotyńskich misjonarzy posłanych do tego kraju. Gdy pallotyni objęli w 1976 parafię Ruhango, w diecezji Kabgayi, jej proboszczem został ks. Kania. Przyczynił się on znacznie do rozwoju Ruhango, doprowadzając wodę i prąd elektryczny, a w 1980 wybudowany został tam kościół. Kania na misjach pracował przez 21 lat. Po powrocie z misji w 1994 rozpoczął pracę duszpasterską w Bielsku-Białej. Po erygowaniu przez biskupa bielsko-żywieckiego w 1996 pallotyńskiej parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli został jej pierwszym proboszczem i posługę tę pełnił przez trzy lata. Nadzorował tu budowę Domu Misyjnego, a później współpracował z ks. Franciszkiem Mąkinią przy budowie kościoła parafialnego. Był też kapelanem i opiekunem Diecezjalnego Wolontariatu Misyjnego oraz Diecezjalnym Sekretarzem Papieskiej Unii Misyjnej Duchowieństwa.

  Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).Dębowiec (686 m n.p.m.; niem. Seniorberg) – szczyt w Beskidzie Śląskim, niewybitne wzniesienie w grzbiecie, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną. Zbocza miejscami porośnięte czysto bukowymi drzewostanami, jednymi z najładniejszych w Beskidzie Śląskim.

  Ks. Kania zawsze był otwarty na głosy parafian. Z inicjatywy właściciela schroniska na Dębowcu w roku 1996 rozpoczął cykliczne odprawianie niedzielnych mszy świętych dla turystów. Początkowo raz w miesiącu, a po wybudowaniu kapliczki na zboczu Dębowca w 1998 roku letnie msze święte (od maja do września) odprawiane są tam w każdą niedzielę. Również turyści drugiego schroniska na Szyndzielni (należącego do parafii) dzięki ks. Franciszkowi objęci zostali opieką duszpasterską. Tu z kolei msze święte odprawiane są od maja do września w ostatnią niedzielę miesiąca.

  Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC) w Ołtarzewie – seminarium duchowne w którym przez sześć lat kształcą się pallotyńscy alumni: przyszli księża, katecheci i misjonarze. Seminarium zostało afiliowane do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 28 stycznia 2004 roku. Grono wykładowców pallotyńskiego Wyższego Seminarium liczyło w 2005 roku 46 osób. W tym 13 doktorów habilitowanych, 24 doktorów i 9 magistrów. Obecnym rektorem uczelni (jednocześnie rektorem domu zakonnego) jest ks. dr Waldemar Pawlik.Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.

  W 2003 wydał drukiem wspomnienia z misji pt. Rwanda wczoraj i dziś (ISBN 83-7031-359-0). Z tą książką jeździł do wielu parafii na terenie całego kraju, gdzie dzielił się swoim doświadczeniem i zachęcał do modlitwy i pomocy misjom.

  29 października 2005 ks. Kania uległ udarowi mózgu i został przewieziony do bielskiego szpitala wojewódzkiego. Tam, nie odzyskawszy przytomności, zmarł.

  Linki zewnętrzne[]

 • Wspomnienie o ks. Kani w bielsko-żywieckim "Gościu Niedzielnym"
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Sulechów (tuż po wojnie Cylichów, niem. Züllichau) – miasto w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sulechów. Wchodzi w skład Lubuskiego Trójmiasta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);
  Działalność misyjna Kościoła – to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest m.in. głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan.
  Tokarnia – wieś będąca siedzibą gminy Tokarnia, w powiecie myślenickim, województwie małopolskim W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim. Nazwa miejscowości pochodzi od tokowiska cietrzewi (stąd cietrzew na tarczy herbu Tokarni).
  Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Zygmunt Choromański (ur. 14 kwietnia 1892 w Warszawie, zm. 26 grudnia 1968 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy warszawski w latach 1946–1968, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 1946–1968.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.616 sek.