• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Józef I  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Stefan I Święty, zw. Węgierskim (ur. ok. 969, zm. 15 sierpnia 1038) - książę Węgier od 997 roku, król od 1001 roku z dynastii Arpadów. Pierwszy węgierski władca koronowany na króla. W ciągu swojego panowania zjednoczył węgierskie plemiona w jedno feudalne państwo. Znacznie powiększył terytorium Węgier oraz doprowadził do końca proces ich chrystianizacji. Założyciel dwóch arcybiskupstw w Ostrzyhomiu i Kalocsy oraz ośmiu biskupstw, święty Kościoła katolickiego.Order Korony Żelaznej (it. Ordine della Corona Ferrea (di ferro), niem. Orden der Eisernen Krone) – nadawane od roku 1805 do 1814 odznaczenie za zasługi napoleońskiego Królestwa Italii, od roku 1815 przejęte przez Cesarstwo Austriackie, (później Austro-Węgry) i tam nadawane do 1918.

  Franciszek Józef I, niem. Franz Joseph I, węg. I. Ferenc József (ur. 18 sierpnia 1830 w pałacu Schönbrunn koło Wiednia, zm. 21 listopada 1916 tamże) – przedstawiciel domu habsbursko-lotaryńskiego, od 1848 cesarz Austrii i apostolski król Węgier (koronowany w 1867).

  Okupacja Bośni i Hercegowiny przez Austro-Węgry - okupacja Bośni i Hercegowiny, dokonana przez Austro-Węgry w 1878. Jej skutkiem była aneksja Bośni i Hercegowiny przez Austro-Węgry w 1908.Fiołek alpejski (Viola alpina) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w Karpatach i wschodnich Alpach, w Polsce tylko w Tatrach. Często nazywa się nieprawidłowo fiołkiem alpejskim inny, uprawiany jako roślina ozdobna gatunek rośliny – cyklamena perskiego.

  Spis treści

 • 1 Oficjalny tytuł (po 1867)
 • 2 1830–1848. Młodość
 • 3 1848–1852. W dobie Wiosny Ludów
 • 4 1852–1867. Dwie pierwsze dekady
 • 5 1867–1889. Władca monarchii konstytucyjnej
 • 6 1889–1916. Ostatnie lata
 • 7 Ocena panowania
 • 8 Odznaczenia
 • 9 Genealogia
 • 10 Zobacz też
 • 11 Przypisy
 • 12 Bibliografia
 • Oficjalny tytuł (po 1867)[]

  Z Bożej Łaski cesarz Austrii,
  apostolski król Węgier,
  król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii,
  król Jerozolimy etc, etc…
  arcyksiążę Austrii,
  wielki książę Toskanii i Krakowa,
  książę Lotaryngii, Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny,
  wielki książę Siedmiogrodu,
  margrabia Moraw,
  książę Górnego i Dolnego Śląska, Modeny, Parmy, Piacenzy, Guastalli, Oświęcimia i Zatora,
  Cieszyna, Frulii, Raguzy i Zadaru,
  uksiążęcony hrabia Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Gorycji i Gradiszki,
  książę Trydentu i Brixen,
  margrabia Łużyc Dolnych i Górnych oraz Istrii,
  hrabia Hohenembs, Feldkirch, Bregenz, Sonnenbergu,
  pan Triestu, Cattaro i Marchii Słoweńskiej,
  wielki wojewoda województwa Serbii, etc, etc, …

  Order Korony Rucianej (niem. Orden der Rautenkrone) – do 1918 najwyższe odznaczenie państwowe Królestwa Saksonii i jest dziś orderem domowym byłej panującej w Polsce i Saksonii albertyńskiej linii rodu Wettynów.Ferdynand I Habsburg-Lotaryński zwany Dobrotliwym (niem. Ferdinand I) (ur. 19 kwietnia 1793, zm. 29 czerwca 1875) – cesarz austriacki w latach 1835-1848, król Węgier 1830 (koregent do 1835)-1845 (jako Ferdynand V) syn Franciszka I z dynastii Habsburgów. Ożeniony z Marią Anną, córką króla Sardynii Wiktora Emanuela I, pozostał bezdzietny.
  W oryginale

  Von Gottes Gnaden Kaiser von Österreich;

  Apostolischer König von Ungarn;
  König von Böhmen, von Dalmatien, Kroatien, Slawonien, Galizien, Lodomerien und Illyrien;
  König von Jerusalem etc.
  Erzherzog von Österreich;
  Großherzog von Toskana und Krakau;
  Herzog von Lothringen, von Salzburg, Steier, Kärnten, Krain und der Bukowina;
  Großfürst von Siebenbürgen;
  Markgraf von Mähren;
  Herzog von Ober- und Nieder-Schlesien, von Modena, Parma, Piacenza und Guastalla,
  von Auschwitz und Zator, von Teschen, Friaul, Ragusa und Zara;
  gefürsteter Graf von Habsburg und Tirol, von Kyburg, Görz und Gradiska;
  Fürst von Trient und Brixen;
  Markgraf von Ober- und Nieder-Lausitz und in Istrien;
  Graf von Hohenembs, Feldkirch, Bregenz, Sonnenberg etc.;
  Herr von Triest, von Catarro und auf der windischen Mark;

  Order Orła Czarnego (niem. Schwarzer Adlerorden) – do 1918 najwyższe odznaczenie Królestwa Prus, obecnie – order domowy b. panującej pruskiej i cesarsko-niemieckiej dynastii Hohenzollernów.Helena Karolina Teresa, właściwie: Helene Caroline Therese (ur. 4 kwietnia 1834 w Monachium, zm. 16 maja 1890 w Ratyzbonie). Znana również jako Néné - jak od najmłodszych lat nazywała ją rodzina i przyjaciele.
  Großwoiwode der Woiwodschaft Serbien etc. etc.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Mariano Rampolla del Tindaro (ur. 17 sierpnia 1843 w Polizzi na Sycylii, zm. 17 grudnia 1913 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, arystokrata (hrabia), kardynał, urzędnik Kurii rzymskiej.
  Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.
  Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.
  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
  Armia Austro-Węgier (albo Armia Monarchii Austro-Węgierskiej) (niem. Gemeinsame Armee, kaiserliche und königliche Armee, k.u.k. Armee czyli cesarska i królewska Armia; do 1867 p.n. kaiserlich königliche Armee, k.k. Armee czyli cesarsko-królewska Armia) – wspólne wojska monarchii austro-węgierskiej. Wchodziły w skład wojsk lądowych (Landstreitkrräfte).
  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.