• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Grimaldi

  Przeczytaj także...
  Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Gibelini i Gwelfowie – stronnictwa polityczne rywalizujące we Włoszech między XII a XIII wiekiem, głównie w okresie zmagań cesarza Fryderyka II z papiestwem.
  Rainier I Grimaldi (ur. ok. 1267 – zm. 1314) – admirał Francji od 1304, senior Cagnes od 1310. Syn Lanfranco Grimaldi (zm. 1293), francuskiego namiestnika Prowansji i Aurelii del Carretto.

  Franciszek Grimaldi, zwany Przebiegłym (zm. 1309) – pierwszy senior Monako w latach 1297–1301.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Franciszek (wł. Francesco) był synem Wilhelma (zm. przed 1302) i Jakubiny. Wilhelm był synem Antoniego (zm. 1259), stryja Rainiera I, głowy rodu Grimaldich.

  Ożenił się w 1295 r. z Aurelią del Carretto, wdową po Lanfranco Grimaldi, francuskim namiestniku Prowansji. Małżeństwo było bezdzietne. Żona miała z pierwszego małżeństwa dzieci, w tym Rainiera I Grimaldi, seniora Cagnes.

  Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".

  Franciszek zazdrościł Rainierowi I bogactwa i władzy. Z powodu swoich cech zwany Malizia, czyli Przebiegłym, Złośliwcem. Należał wraz z rodziną Grimaldich do stronnictwa cesarskiego (gibelinów). W 1295 r. prowadząc oddziały Gibelinów pokonał genueńskich gwelfów na terenie Ligurii. Uciekli oni na Skałę, do fortecy. Franciszek, celem zaatakowania twierdzy, musiał czekać dwa lata. 8 stycznia 1297 r., nocą przy porywistym wietrze, poprowadził grupę swoich wiernych ludzi, aż pod mury. Franciszek w przebraniu mnicha franciszkańskiego zapukał do bramy celem gościny na noc. Strażnicy wpuścili go do środka. Wyciągnął miecz spod habitu i krzyknął na swych ukrytych ludzi, którzy wpadli na otwartą bramę. Pozabijali oni zaskoczonych Genueńczyków oraz przejęli twierdzę. W ten sposób Monako znalazło się w rękach rodziny Grimaldich. Franciszek nie miał siły ani środków, aby odpierać ponawiane ataki Genueńczyków. W 1301 r., cztery lata po zdobyciu Skały, postanowił z niej uciekać.

  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.Cagnes-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Edwards A., Ród Grimaldich z Monako, tłum. H. Wrońska-Zwolińska, Rachocki – s-ka, Pruszków 1995, ​ISBN 83-86379-02-2​, s. 26–27.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Grimaldi - ród panujący w księstwie Monako. Pierwotnie genueński ród szlachecki. Od 1419 roku jedna z linii Grimaldi zawładnęła Monako, uzyskując w 1659 roku tytuł książęcy.
  Gibelini i Gwelfowie – stronnictwa polityczne rywalizujące we Włoszech między XII a XIII wiekiem, głównie w okresie zmagań cesarza Fryderyka II z papiestwem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.