• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Cybo

  Przeczytaj także...
  Państwo Kościelne (łac. Patrimonium Sancti Petri - ojcowizna świętego Piotra) – państwo znajdujące się na terenie obecnych środkowych Włoch istniejące w okresie od 755 (lub 754 albo 756) do 1870 (zajęcie Rzymu po zjednoczeniu Italii) i rządzone przez papieży jako świeckich monarchów.Tunis, (arab. تونس; [Tūnis]) – stolica Tunezji, położona w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego.
  Romania (wł. Romagna) – kraina historyczna we Włoszech, razem z krainą Emilia tworząca region Emilia-Romania. Nazwa wywodzi się z czasów po najeździe Longobardów na Italię, gdy podzielona została ona na część bizantyjską (Romanię) i longobardzką (Lombardię). Romania wchodziła w skład bizantyjskiego egzarchatu raweńskiego - stopniowo znaczenie pojęcia "Romania" zawężyło się do obecnej krainy historycznej, która była ośrodkiem bizantyjskich posiadłości we Włoszech. Egzarchat raweński został podarowany papieżom przez Pepina Krótkiego i pozostawał w ich władzy aż do zjednoczenia Włoch.

  Franciszek Cybo (ur. 1450, zm. 25 lipca 1519) – najpierw naturalny, a potem legitymizowany syn papieża Innocentego VIII.

  Życie[]

  Ożenił się z powodów dynastycznych z córką Wawrzyńca Wspaniałego Magdaleną de Medici i dzięki temu brat Magdaleny papież Leon X przekazał im Palazzo Pazzi.

  Franciszek był uzależniony od hazardu i niejednokrotnie popadał w długi.

  Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu oraz jedna z wielu bazylik papieskich (dawniej patriarchalnych).Katarzyna Cybo (ur. 13 września 1501 w Ponzano, zm. 1557 we Florencji) – księżna Camerino, jedna z prekursorek reform religijnych we Włoszech w XVI wieku.

  Dzięki ojcu otrzymał tytuł kapitana generalnego Kościoła. W 1488 roku został gubernatorem Rzymu i głównym dowódcą wojska Państwa Kościelnego. W 1490 roku został hrabią Cerveteri Anguillara i zdobył tytuł hrabiego Świętego Pałacu Laterańskiego.

  Przy pomocy ojca próbował opanować Państwo Kościelne, a w 1490 starał się przejąć skarb Kościoła.

  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Księstwo Spoleto - księstwo założone w południowej Umbrii w 572 przez longobardzkiego księcia Faroalda I. Nazwa pochodzi od miasta Spoleto, będącego jego stolicą.

  W 1492 po śmierci ojca uciekł z Rzymu i mieszkał w Toskanii i Genui. Dzięki wyborowi papieża Juliusza II (1503) swego sojusznika rodzina Cybo mogła wrócić do Rzymu. Otrzymał od nowego papieża inwestyturę Księstwo Spoleto, a następnie w 1515 roku stał się baronem a w 1516 księciem Romanii i Viterbo.

  Juliusz II (łac. Iulius II, właśc. Giuliano della Rovere; ur. 5 grudnia 1443 w Albisoli, zm. 21 lutego 1513 w Rzymie) – papież w okresie od 1 listopada 1503 do 21 lutego 1513.Innocenty VIII (łac. Innocentius VIII, właśc. Giovanni Battista Cibo; ur. w 1432 w Genui, zm. 25 lipca 1492 w Rzymie) – papież w okresie od 29 sierpnia 1484 do 25 lipca 1492.

  Zmarł w drodze do Tunisu. Został pochowany w grobie ojca w Bazylice Świętego Piotra.

  Potomstwo[]

  Miał siedmioro dzieci, z których troje zmarło w wieku niemowlęcym, a pozostała czwórka godnie zapisała się w epoce renesansu.

 • Lukrecja Cybo (ur 1489- zm 1492)
 • Klarysa Cybo (ur 1490- zm 1492) Zmarła we wczesnym dzieciństwie
 • Innocenty Cybo (ur 1491- zm 1550) kardynał
 • Wawrzyniec Cybo (ur 1500- zm 1549) książę Ferentillo, mąż Ricciardy Cybo-Malaspina przodek rodu Cybo-Malaspina
 • Katarzyna Cybo (ur 1501- zm 1557), żona księcia Camerino
 • Hipolita Cybo (ur 1503- zm 1503)
 • Jan Baptysta Cybo (ur 1505- zm 1550)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Genealogia rodu Cybo
 • Camerino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Macerata. Znane jest przede wszystkim z Uniwersytetu założonego w 1336 roku.Wawrzyniec Medyceusz (właśc. Lorenzo di Piero de’ Medici), znany jako Wawrzyniec Wspaniały (wł. Lorenzo il Magnifico) z rodu Medyceuszów (ur. 1 stycznia 1449 roku we Florencji, zm. 8 kwietnia 1492 w willi Carregio) – niekoronowany władca Florencji od 1469 roku, mecenas sztuki w dobie zrodzonego właśnie we Florencji renesansu. Syn Piotra Medyceusza ("Podagryka") i Lukrecji Tornabuoni, wnuk Kosmy Medyceusza Starszego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cerveteri – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rzym. Miasteczko słynne jest z powodu licznych cmentarzysk etruskich znajdujących się na okolicznych wzgórzach. Region ten wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.