• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Franciszek Adamkiewicz

  Przeczytaj także...
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Polska Ludowa – potoczna nazwa państwa polskiego w okresie rządów Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i zależności od ZSRR w latach 1944-1989.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.

  Franciszek Adamkiewicz (ur. 28 września 1919, zm. 28 kwietnia 1986) – polski inżynier, polityk.

  Nagrobek Franciszka Adamkiewicza na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

  Należał do PZPR. W latach 1967 - 1971 był dyrektorem naczelnym zakładów H. Cegielski w Poznaniu.

  Od 1971 był związany z resortem przemysłu ciężkiego, a w okresie od marca 1976 do kwietnia 1980 był ministrem przemysłu maszyn ciężkich i rolniczych w rządzie Piotra Jaroszewicza.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  W latach 1980 - 1983 był ambasadorem Polski Ludowej w Wiedniu.

  Bibliografia[]

 • Leksykon Historii Polski z 1995 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.