• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francisco Oller y Cestero

  Przeczytaj także...
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
  Thomas Couture (ur. 21 grudnia 1815 w Senlis, zm. 30 marca 1879 w Villiers-le-Bel został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise), francuski malarz, przedstawiciel akademizmu.
  Obraz Francisca Ollera La escuela del Maestro Rafael Cordero (1890–1892)

  Francisco Oller, właśc. Francisco Manuel Oller y Cestero (ur. 17 lipca 1833, zm. 17 maja 1917) – malarz latynoamerykański, jedyny artysta tej narodowości, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu się impresjonizmu.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Pochodził z Portoryko, był trzecim z czwórki dzieci. W wieku jedenastu lat rozpoczął naukę rysunku pod okiem Juana Cleta Noy. W wieku lat osiemnastu przeprowadził się do Madrytu, gdzie studiował malarstwo w Royal Academy of San Fernando. W 1858 przeniósł się do Paryża, tam też kontynuował naukę pod okiem nowego nauczyciela – Thomasa Couture'a. W 1868 założył w Puerto Rico Wolną Akademię Sztuk Pięknych, a w 1884 szkołę artystyczną dla kobiet. Został honorowany hiszpańskim Orderem Carlosa III. Zmarł w San Juan, w Puerto Rico.

  San Juan – stolica Portoryko, wolnego państwa stowarzyszonego z USA. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Portoryko, nad Oceanem Atlantyckim. San Juan jest najważniejszym portem tego państwa, a także centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. Przemysł chemiczny, maszynowy, elektroniczny i spirytusowy. Ważny ośrodek turystyki na Antylach.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia powszechna PWN • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.