• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Francisco Macías Nguema

  Przeczytaj także...
  Rozstrzelanie – rodzaj kary śmierci polegający na spowodowaniu nagłej śmierci poprzez natychmiastowe zniszczenie organów wewnętrznych lub mózgu skazańca za pomocą pojedynczego lub wielokrotnego postrzału.Kult jednostki − kult w imperialnym, autorytarnym lub totalitarnym systemie władzy, prowadzący niejednokrotnie do deifikacji, władcy lub przywódcy.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Francisco Macías Nguema, właśc. Mez-m Ngueme (ur. 1 stycznia 1924 w Nsegayong, zm. 29 września 1979 w Bioko) – gwinejski polityk, urzędnik hiszpańskiej administracji kolonialnej, później pierwszy postkolonialny przywódca Gwinei Równikowej, prezydent i faktyczny dyktator tego kraju od 1968 do 1979.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Mongomo – miasto we wschodniej kontynentalnej części Gwinei Równikowej. Jest stolicą prowincji Wele-Nzas, przy granicy z Gabonem. W 2005 roku liczyło 6393 mieszkańców.

  Życiorys[]

  Pochodził z klanu Esangui. Udało mu się zdać egzaminy kwalifikacyjne dla pracowników administracji. Od tego czasu piął się w górę, zajmując coraz wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Początki kariery politycznej Macias Nguemy wiążą się ze stanowiskiem burmistrza w rodzinnym mieście Mongomo za czasów hiszpańskiej kolonizacji. Później był też członkiem regionalnego parlamentu. W 1968 startując z ramienia ugrupowania populistycznego MONALIGE wygrał wybory prezydenckie i został pierwszym prezydentem Gwinei Równikowej przy poparciu opuszczających kraj Hiszpanów. W chwili objęcia przez niego urzędu prezydenta kraj pozostawał słabo rozwinięty i opierający się na rolnictwie. Początkowo popierał idee wolnego i liberalnego społeczeństwa, jednak po 145 dniach porzucił tę politykę. Początkowo władzę sprawowała koalicja czterech partii politycznych reprezentujących poszczególne grupy etniczne, później jednak prezydent zlikwidował wszystkie partie polityczne. Jako że już w przeszłości nabrał radykalnie szowinistycznych (szczególnie antyhiszpańskich) poglądów, nakazał wyjazd z kraju społeczności hiszpańskiej - w marcu 1969 roku z Gwinei Równikowej wyjechało 7000 Hiszpanów. Wielu z nich stanowiło siłę wysoko wykwalifikowanych i wykształconych pracowników, których brak doprowadził do załamania się gospodarki w Gwinei Równikowej. W 1970 roku doszło do sporu między Gwineą a Gabonem o wyspę Mbagne. Oba państwa rościły do niej pretensje, gdyż leżała w rejonie obfitującym w zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej. W 1970 prezydent Bongo wysłał wojsko w celu okupacji wyspy. W 1972 państwa zobowiązały się rozwiązać spór polubownie. Porozumienia jednak nie wypracowano a konflikt powrócił w XXI wieku. W 1971 roku w Gwinei doszło do nieudanego zamachu stanu.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (ur. 5 czerwca 1942 w Acoacán) – polityk i wojskowy, przywódca Gwinei Równikowej od sierpnia 1979. W 1982 oficjalnie mianowany prezydentem kraju, sprawuje nieustannie władzę od ponad 30 lat. Przewodniczący Unii Afrykańskiej od 31 stycznia 2011.

  W 1972 roku ogłosił się dożywotnim prezydentem a swoje rządy z czasem oparł na klanie Esangui i fanatycznym szczepie Fan który ogłosił go mianem "Wielkiego Czarownika". W początkach rządów Maciasa spotykał się z przejawami opozycji, w tym w rządzie. Prezydent postanowił jednak rozprawić się z opozycją w ramach rządu - wezwany do pałacu prezydenckiego minister spraw zagranicznych Dongo Miyone został zabity. W ramach kolejnych prześladowań antyopozycyjnych życie straciło 10 z 12 ministrów, którzy stanowili pierwszy w historii niepodległego kraju rząd. Macias zastąpił ich swymi krewnymi oraz członkami klanu Esangui. Jeden z jego bratanków dostał dzięki temu urząd dowódcy gwardii narodowej, zaś inny piastował tekę ministra aż czterech resortów w tym samym czasie: finansów, handlu, informacji, bezpieczeństwa. Osobiście mianował agentów swych osławionych tajnych służb, wydając im rozkazy gromadzenia wszystkich opozycjonistów na stadion sportowy, gdzie odbywały się masowe egzekucje przeciwników Macíasa, oprócz opozycjonistów służby likwidowały domniemanych przeciwników Macíasa a także osoby zwyczajnie mu nieodpowiadające. Nieustanne łamanie praw człowieka przez wojsko i inne służby, sprawiło, że za jego rządów z kraju wyjechało około 125 tysięcy mieszkańców. W 1976 rząd rozpoczął akcję afrykanizacji nazw geograficznych i nazwisk – swoje zmienił na Masie Nguema Biyogo Ñegue Ndong a w tym samym roku dokonał czystki wśród urzędników którzy protestowali przeciwko łamaniu praw człowieka. Równocześnie budował kult jednostki który starał się wdrożyć o katolicyzm a duchownych niepopierających go poddał surowym represjom. W ramach kultu jednostki zmieniono m.in. nazwę największej wyspy kraju, Bioko na 'Macias Nguema.

  Bioko (do 1973 zwana Fernando Po, Fernando Poo, w latach 1973-1979 Macias Nguema) – wulkaniczna wyspa położona w Zatoce Gwinejskiej u zachodnich wybrzeży Afryki, niedaleko wybrzeży Kamerunu. Wyspa jest częścią Gwinei Równikowej, której stolica Malabo (176,4 tys. mieszkańców - szacunkowo 2009) leży właśnie na tej wyspie. Podzielona jest na dwie prowincje Bioko Norte (776 km²) i Bioko Sur (1241 km²).Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.

  Do kryzysu gospodarczego doprowadził pogarszający się stan zdrowia psychicznego prezydenta który zaczął wydawać coraz bardziej abstrakcyjne rozporządzenia które rujnowały gospodarkę kraju, katastrofalna w skutkach okazała się szczególnie decyzja o likwidacji Banku Centralnego. W obliczu kryzysu, 3 sierpnia 1979 został obalony przez swojego siostrzeńca, przywódcę wojskowego puczu Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, którego Macias Nguema awansował na wysokie stanowiska militarne. W momencie zamachu Macias uciekł ze stolicy, został jednak schwytany i postawiony przed Specjalnym Sądem Wojskowym. Został oskarżony o ludobójstwo, wielokrotne morderstwa, defraudację funduszy państwowych oraz inne przestępstwa. Uznany winnym wszystkich zarzucanym mu czynów, 29 września 1979, wyrokiem sądu został publicznie rozstrzelany.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Ludobójstwo – zbrodnia przeciwko ludzkości, obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych, zarówno poprzez fizyczne zabójstwa członków grupy, jak i kontrolę urodzin, przymusowe odbieranie dzieci czy stworzenie warunków życia obliczonych na fizyczne wyniszczenie.

  Przypisy

  1. Andrzej Polkowski, Kościół w Gwinei w: Jan Paweł II w Afryce, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa, 1985, s. 440
  2. Gwinea Równikowa. Historia.
  3. Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 276.
  4. Guinea, Gabon row over oil island (ang.). BBC News, 13 marca 2003. [dostęp 24 czerwca 2009.]
  5. Biography: Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (ang.). Dictator of the Month, marzec 2005. [dostęp 2010-07-26.]
  6. Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 276-277.
  7. Andrzej Polkowski, Kościół w Gwinei w: Jan Paweł II w Afryce, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa, 1985, s. 440
  8. Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 277.
  9. John B. Quigley: The Genocide Convention. An International Law Analysis (s.31-32) (ang.). [dostęp 13 lipca 2009].

  Bibliografia[]

 • Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480
 • Andrzej Polkowski, Kościół w Gwinei w: Jan Paweł II w Afryce, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa, 1985, s. 440
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Zamach stanu (przewrót, pucz – niem. Putsch, hiszp. golpe de estado, fr. coup d’État) – niezgodne z porządkiem konstytucyjnym, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób. Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego. Do niedawna w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki zamach stanu był najczęściej spotykaną metodą zmiany rządu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gabon, Republika Gabońska (franc. République Gabonaise) – państwo położone w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.